Jože BartoljJože Bartolj
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
'Te vaje, kakor so preproste, sežejo zelo globoko, dajejo možganom in telesu veliko večjo funkcionalnost.' (foto: Gerd Altmann / Pixabay)
'Te vaje, kakor so preproste, sežejo zelo globoko, dajejo možganom in telesu veliko večjo funkcionalnost.' | (foto: Gerd Altmann / Pixabay)

Možganska telovadba

Svetovalnica | 29.09.2021, 13:30 Mirjam Judež

V Svetovalnico smo tokrat na daljavo povabili Marjeto Krejči Hrastar, fizioterapevtko, ki je mnogo več kot to: »Vitalnost v zrelih letih gotovo izvira iz notranjega zadovoljstva človeka. Kako je bil človek rojen, sprejet v ta svet? Zgodnje obdobje našega življenja nam dá večjo odpornost na stres, če smo to obdobje lepo preživeli. Če ga nismo, to ne pomeni, da tega ne moremo predrugačiti. Gotovo nam je lahko v samopomoč enostavna tehnika brain gym. Za vitalnost in kreativno mišljenje reševanje križank ne zadostuje.« Pogovor je vodila Tanja Dominko.

Kako uriti naše možgane, da bodo čim dlje funkcionalni?

»Tako, kot se otrok od spočetja do 3. leta oblikuje z gibanjem, gre človek, ko se stara, po teh stopničkah navzdol. Če te gibalne vzorce iz zgodnjega otroštva uporablja še v starosti, da se včasih usede na tla, tam dela kakšne stvari, se plazi po tleh, se dviguje in ob kavču spleza navzgor, kot je počel kot otrok, to ohranja tudi naše možgane, ne samo gibanje. Seveda poleg teh stvari še učenje novih stvari, novih tujih jezikov, ples, hoja, plavanje … To vse nas ohranja vitalne, da bomo šli v večnost pokončni (smeh).«

Brain gym

»Ustanovitelja te tehnike sta Paul in Gail E. Dennison, ki sta v 80. letih začela uvajati preproste telesne vaje v razredu za boljšo sposobnost učencev. Izoblikovala sta 26 enostavnih vaj, temu sledi nadgradnja, poglobljene vaje. Teh osnovnih 26 vaj pa je zelo preprostih. Te vaje, kakor so preproste, sežejo zelo globoko, dajejo možganom in telesu veliko večjo funkcionalnost. Če nam nekaj ne gre ali odlašamo (likanje, pisanje poročila …), , velikokrat nekaj osnovnih vaj brain gym-a pomaga, da se delčki lepo sestavijo v celoto.«

Preden sva začeli ta pogovor, sem naredila nekaj vaj, za katere vem, da prikličejo prave besede ob pravem času na pravem mestu.

Uvodna vaja: pitje vode

»Ena od vaj je pitje vode. S pitjem vode ozavestimo sredino našega telesa. Z vodo vnesemo v telo najbolj potreben elektrolit za naše nevrone, da se lahko med seboj povezujejo. Velikokrat v naglici, v kateri živimo, kar pozabimo piti. Starejši ljudje niso žejni. Telo pa potrebuje veliko vode, ker je sestavljeno iz 70 % iz vode. Samo 1 % pomanjkanja vode v našem telesu povzroči 10 % zmanjšano zmogljivost možganov.«

Marjeta Krejči Hrastar, višja fizioterapevtka
Marjeta Krejči Hrastar, višja fizioterapevtka © Nataša Ličen

Od kje zanimanje za brain gym?

»Brain gym sem se začela učiti že pred 11-imi leti. Bila sem dvomljivec in najprej sem jo poskusila na sebi. Z brain gym-om mi je uspelo, da v hrupnem okolju lahko slišim, da lahko parkiram v ozka parkirna mesta, da lahko vozim ob tovornjakih v tunelu, kar je bilo zame pred tem en velik: o, ne bi. Brain gym sem začela vpletati v svoje terapije po zaslugi starejšega gospoda, ki je bil zelo naklonjen mojemu delu. Nad vsem, kar sem mu ponudila, je bil navdušen. Takrat je bil star čez 90 let, imel je težave z ravnotežjem, hodil je na klasično fizioterapijo. Vse svoje znanje sem izčrpala in nisem vedela, kako naj mu še pomagam. Izbrala sem vajo iz brain gym-a ravnotežnostni gumbki in pri njem je bilo čudežno takoj dobro. Zame je bil to eden največjih pokazateljev, da vaje dejansko delujejo.«

Konstanten mali stres lahko pripelje do izgorelosti

»Stres je telesni odziv, ko nečesa ne obvladamo. Ne znamo rešiti sami, nekje v bližini pa ni ljudi, ki bi nam pomagali, če so, pa jih ne želimo obremenjevati. Stres je odgovor telesa in virov v telesu na stresorje, ki so se zgodili. Kako se to vidi v našem delovanju? Pokažejo se telesni, čustveni, vedenjski znaki: glavobol, bolečine, stiskanje v prsih, povečano znojenje, večja frekvenca bitja srca, lahko tudi nereden ciklus pri ženski in kasneje tudi visok pritisk, holesterol, sladkor, bolečine v želodcu, pospešena prebava. Na čustveni ravni smo nervozni, pojav negativnih misli, smo razdražljivi, pesti nas pomanjkanje energije, smo utrujeni, pojavlja se depresivnost, izbruhi jeze, žalost, neprestan strah pred vsem, kaj bo, če bo, tudi znižano samospoštovanje. Vedenjski znaki: nizka motivacija, motnje spanja, povečan ali zmanjšan apetit, težave pri izražanju, izogibanje družbi, kar naprej nekaj kritiziramo, lahko tudi zmanjšanje libida, misli o samopoškodovanju ali poškodovanju drugih.«

Za Društvo katoliških pedagogov bom imela seminar brain gym 12. oktobra. Gre za 4-urno predavanje, ki je v prvi vrsti namenjeno pedagogom. Toda pride lahko kdorkoli, ki ga to zanima. Naučili se bomo nekaj najbolj osnovnih vaj in razložili njihovo fiziologijo. 

Z brain gym-om do izboljšanja šolskih uspehov

»Na neki šoli so naredili seminar brain gym-a za učitelje in učitelji so te vaje začeli redno dnevno uporabljati v razredu. Tisti učitelj, ki ima prvo uro, opravi te vaje in ko so videli velike izboljšave v razredu, kako so otroci mirno sodelovali, je gospa ravnateljica sklicala še predavanje za starše. Če gre to z roko v roki doma in v šoli, se to bistveno pozna pri otrocih. Navidez te vaje niso nič posebnega, vendar če odrasla oseba ve, katerih delov možganov se dotika z določenimi telesnimi gibi, potem ni razloga, da jih ne bi uporabljali.«

Naglica je za otroke zelo stresna

»Nujno potrebno je, da se zavedamo kroničnega malega, vedno prisotnega stresa. Potem smo kot dober radar v morju, kjer je veliko ledenih plošč in mi med temi ploščami lepo vijugamo. Imamo ogromno dejavnosti, današnji čas nas s tehnologijo poganja v hitrejše delo. Odrasli smo dolžni kolesje življenja ustavljati in naglica staršev strašno slabo vpliva na otroke. To je za otroke velik stres. Zato je dobro, da ko se kam odpravljamo, da je to kolikor toliko umirjeno, da so zvečer stvari pripravljene za naslednji dan, da je otroku na voljo tisti jutranji, popoldanski, večerni kakovostni čas. Vem, da to ni lahko, a z dobro organizacijo se dá marsikaj narediti.«

Svetovalnica
Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Jože Bartolj (photo: ARO) Jože Bartolj (photo: ARO)

Obračun z letom, ki odhaja

V tem zapisu bi rad pogledal nazaj na leto, ki je za nami. Bilo je leto bolečine, ki bi ga mnogi radi čimprej pozabili. Spet so se od nas poslovili nekateri ljudje, ki smo jih imeli radi, ki smo ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...