Jože BartoljJože Bartolj
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
Talibani v Kabulu (foto: Xinhua/STA)
Talibani v Kabulu | (foto: Xinhua/STA)

Bo Evropska unija zaradi Afganistana soočena z novim valom migrantov?

Politika | 17.08.2021, 16:50 Andrej Šinko

Mednarodno skupnost v zvezi z razmerami v Afganistanu skrbi dodatno kratenje človekovih pravic, pojav novega begunskega vala in krepitev ekstremizma. Soočenje z nekaterimi od teh vprašanj, kot je ekstremizem, druži vse velesile, zlasti pri migracijah, pa se zdi, da bo več samostojnega delovanja, zato bo v prihodnje ključna enotnost Evropske unije.

Afganistan je po padcu prejšnje talibanske vladavine postal nekoliko liberalnejši, to se je poznalo zlasti na področju izobraževanja in vključevanja žensk v družbo. S ponovnim prihodom talibanov na oblast pa se postavlja vprašanje, kako ostra bo njihova vladavina. Na eni strani trdijo, da so se spremenili, na drugi pa njihova dejanja, kot je zakrivanje nekaterih slik na ulicah, kjer so ženske oblečene po zahodni modi, kaže na vračanje k preteklim vzorcem delovanja.

»Talibani niso monolitno gibanje, ki bi imelo jasno vodenje. Marsikdo lahko v svojem območju vpliva in določa drugače. Se bojim, da bo teh drugačnih odločitev kar nekaj v Afganistanu,« je pojasnil obramboslovec dr. Vladimir Prebilič in dodal, da množice ljudi, ki poskušajo priti iz države, ne kažejo na to, da bi obljube talibanov bile vredne zaupanja.

Tudi politični analitik dr. Bogomil Ferfila pričakuje, da se bodo zadeve počasi vračale v stare tirnice nekdanje talibanske vladavine. »Kar se tiče notranje ureditve, bodo talibani prej ko slej uveljavili te temeljne določbe, to je precejšnje kratenje pravic žensk, zelo rigorozne kazni za tatvine, sekanje rok, za homoseksulanost smrt, za odhod iz islama prav tako smrt.«

Cilj talibanov je po besedah Ferfile jasen, vzpostavitev stroge islamske republike. Za zdaj ga sicer ne skrbi izvoz ekstremizma. V zvezi s tem bosta pomembno vlogo odigrali tudi Kitajska in Rusija, ki si veliko obetata od gospodarskega sodelovanja s talibani. »Ti dve državi bosta zelo trdno nadzirali in zahtevali od talibanskih oblasti, da absolutno omejijo izvoz islamskega ekstremizma. Je pa pri tem treba povedati, da talibanov ne zanima izvoz džihada, to je ideologija Al Kaide, Islamske države.«

Talibani na zaplenjenem vojaškem vozilu
Talibani na zaplenjenem vojaškem vozilu © Xinhua/STA


Glavna nevarnost za svet so tako nezakonite migracije, ki smo jim bili priče že v preteklem obdobju. Sogovornika se strinjata, da bo zlasti Evropska unija morala v zvezi s tem izbrati zelo premišljeno pot. »Če ne bo Evropa ta izziv naslovila enotno in jasno, se nam lahko zgodi marsikaj. Ne smemo pozabiti, da Turčija danes gosti 3,5 milijona ljudi, ki še vedno upajo, da bodo vstopili v evropski prostor. Če se bodo ta vrata priškrnila na nekontroliran način, bodo ti izzivi lahko zelo veliki,« je dejal Prebilič in opozoril, da v primeru slabega odziva Evropske unije lahko pride do velikih težav in trenj med članicami.

Politika, Teme, Novice
Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija) Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija)

Vinko Bokalič Iglič primas Argentine

Papež je argentinsko škofijo Santiago del Estero povzdignil v nadškofijo in za prvega nadškofa imenoval dosedanjega škofa v tem mestu, našega rojaka, Vinka Bokaliča Igliča. Podelil mu je tudi ...

Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc) Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc)

Čudne počitnice

Počitniško pozdravljeni! Ne glede na to, kje ste in s kom, so vaši dopustniški trenutki že mimo ali ste ravno sredi njih, morda pa odštevate do začetka letošnjih, upam, da ste te sreče mož in ...

Sobodajalstvo (photo: Pexels) Sobodajalstvo (photo: Pexels)

Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev

»Kdor se odloči za dejavnost oddajanja sob ali apartmajev, naj se tega loti celostno. Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev. Z dobro nastanitvijo in prijaznostjo pri opravljanju dela se ...