Znova v Lurd in Medžugorje! Z Radiem Ognjišče v Lurd oktobra.
Cerkev na Slovenskem | 07.07.2021, 12:05 Marjana Debevec
Zaradi umirjanja razmer se za romarje znova odpirajo velika romarska središča. Lurd je prve romarje sprejel prejšnji četrtek. V organizaciji agencije Trud, pod duhovnim vodstvom p. Petra Lavriha in duhovnika Roberta Friškovca je tja v ponedeljek poromala prva skupina Slovencev. Romarje od konca junija sprejemajo tudi v Medžugorju.
V ponedeljek so se slovenski romarji udeležili prve procesije z lučkami po trgu pred baziliko. Čeprav je bilo zbranih ljudi le nekaj sto, kar je neprimerljivo manj kot v času pred epidemijo, je bilo slovesno. Med molitvijo rožnega venca je po trgu zvenela Zdravamarija tudi v slovenščini.
Da Lurd doživljanja prebujanje je za naš radio potrdil tudi Robert Friškovec. »V mestecu se sicer pozna, da veliko hotelov še ni odprtih, romarji se vračamo, vendar še ne v tako velikem številu, kot ga poznamo v Lurdu, utrip se pozna v ponovnem oživljanju aktivnosti kot na primer večerna procesija z lučkami. Vse se sicer odvija v skladu z ukrepi, bazeni oz. kopeli na primer niso odprti v celoti, kot je bilo to v navadi, je pa dana možnost, da romarji pristopijo in si po posebnem protokolu umijejo roke in obraz. Slovenski romarji smo bili navdušeni in ob včerajšnjem povratku je bilo zaznati mir in vsebino lurškega svetišča na obrazih udeležencev,« je za naš radio še dejal Friškovec.
Tradicionalno dvodnevno romanje v Lurd s posebnim letalom pripravljamo tudi na Radiu Ognjišče. Z brniškega letališča bomo odpotovali 9. oktobra. Romanje bo vodil nadškof Marjan Turnšek. Romanje smo pripravili v sodelovanju z agencijo Kompas, ki sprejema prijave v svojih poslovalnicah in na telefonski številki 01 2006 111.
Utrip življenja je moč čutiti tudi v Medžugorju, kjer se te dni mudi duhovnik Rafko Klemenčič. Od konca junija se število romarjev povečuje. »Ni pa tistih velikih skupin z avtobusi. Ampak vzdušje je pa kar že tisto lepo - res izkušnja Cerkve, ki je tukaj zelo dragocena, in ta mir je še vedno, tudi če sedaj nekaj časa nismo bili tukaj zaradi razmer. Predvsem pa jih veliko prihaja iz Vzhoda, se pravi največ Poljakov in pa Ukrajincev.«
Upajmo, da bodo razmere dopuščale in bo vedno več romarjev lahko zajemalo milosti na teh svetih krajih.