»Andrej je človek reda in zavzemanja za pravičnost«
Cerkev na Slovenskem | 02.07.2021, 14:22 Rok Mihevc
Ob imenovanju novomeškega škofa je novinarka Petra Stopar za vtis poklicala moralnega teologa dr. Romana Globokarja, ki dr. Andreja Sajeta dobro pozna. Sta dobra prijatelja in skupaj obiskujeta tudi hribe in gore.
Kakšni so bili vaši prvi občutki in vtisi ob imenovanju?
»Občutki so bili mešani. Po eni strani veliko veselje, ker je škofija Novo mesto dobila odličnega škofa in predanega duhovnika. Osebno pa tudi žalost, ker bom izgubil dobrega soseda in prijatelja tukaj v Ljubljani. Nekaj pa je tudi skrbi, kako se bo Andrej zmogel soočiti z vsemi izzivi, s katerimi se soočajo škofje danes. To je odgovorna služba v zahtevnem času za Cerkev. Mu želim, da bo v sodelovanju s sodelavci škofi in laiki odgovorno peljal naprej versko življenje v škofiji.«
Poznamo ga tudi kot cerkvenega pravnika. Kako bo s tem prispeval kot škof v Slovenski škofovski konferenci?
»Andrej je res pravi cerkveni pravnik v tem smislu, da ve, da je smisel vseh pravnih ureditev blagor duši in zveličanje duš. Gre za to, da je pravo v službi ljudem in zdi se mi, da je tako deloval. Hkrat se je zavzemal za pravično urejene odnose in to je tudi garancija za mir in blagostanje. Če so stvari urejene, potem lahko vsi bolje živimo. Andrej je človek reda in človek zavzemanja za pravičnost, po drugi strani je gotovo tudi človek, ki zna prisluhniti drugemu, ki se zna vživeti v ljudi, v potrebe in ima poseben čut za tiste, ki so zapostavljeni in obrobni. Ni pravnik v smislu paragrafiranja, ampak pravnik v svetopisemske smislu večje pravičnosti, ko se išče pravico, da bi omogočili življenje vsakemu. In to je ena zelo lepa lastnost za škofa, da je pravičen, hkrati pa, da je tisti, ki želi okrepiti vsakega na svoji življenjski poti.«
Kakšne so še tiste njegove lastnosti, ki bodo dale novo energijo in novo moč za nov zagon škofiji?
»Je tudi človek, ki zna poslušati, človek sodelovanja, ni prevzeten, je človek dialoga, je odprt za vse, je odgovoren in zavzet. To so lepe lastnosti, tudi čisto človeške značajske lastnosti za dobrega voditelja. Je tudi zelo duhoven človek, človek Božje besede, ki iz nje živi in se je zadnja leta zelo poglabljal tudi v ignacijsko duhovnost. Številne ljudi spremlja na njihovi duhovni poti. Je v stalni povezanosti z Bogom, kar pa je za škofa odločilno. Še nekaj je pomembno in sicer, da ima tudi veliko prijateljev v tujini še iz časa študija in časa, ko je bil tajnik na Slovenski škofovski konferenci. Prav ta mednarodna vpetost bo naši slovenski Cerkvi lahko pomagala pri iskanju poti, kako odgovoriti na izzive, ki jih ima naša Cerkev v tem času po koroni, kako poživiti versko življenje, sodelovanje v župnijskih skupnostih, kako najti nove poti, da bodo naša občestva živela in bodo živa. Andrej se bo lahko zanesel na svoje prijatelje iz drugih držav, s katerimi redno vzdržuje stike. To bo dodana vrednost.«