Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Jože Podgoršek. (foto: Daniel Novakovič/STA)
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Jože Podgoršek. | (foto: Daniel Novakovič/STA)

Znana je podoba zlate čebele

Kmetijstvo | 20.05.2021, 14:55 Robert Božič

20. maj, rojstni dan Antona Janše, že četrtič praznujemo tudi kot Svetovni dan čebel. Leta 2017 je OZN namreč prisluhnil pobudi Slovenije in z razglasitvijo podprl vse bolj aktivna prizadevanja ljudi po vsem svetu za varstvo opraševalcev in skrb za ohranitev našega planeta.

Čeprav letošnje geslo Svetovnega dne čebel vabi h koreninam in dejavnim prizadevanjem za okolje in družbo, ki bo v vseh vidikih prijazna čebelam, so v mislih sodelujočih vsi opraševalci, ne samo čebele. V zadnjih letih namreč v ospredje vse bolj stopa dejstvo, da moramo biti ljudje previdni in ne smemo s prekomernim širjenjem čebeljih populacij povzročati škodo drugim opraševalcem, ki imajo prav tako kot čebele pomembno vlogo v Stvarstvu.

V Sloveniji smo lahko ponosni, da nam je uspela ta lepa zgodba, pravi Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije, ki je bila pobudnica razglasitve: »A ni lepo, da je Slovenija v svetu predstavljena v pozitivni zgodbi? Da se o nas govori kot o deželi, ki ji je mar za čebele, za opraševalce, za zeleno, za cvetoče ...«

A Noč opozarja tudi na grenkobo letošnjega praznika: »Je pa narava letos tako kruta do čebel, da ni nobenega veselja za praznovanje. Sploh ne vem, kaj naj pozitivnega rečem čebelarjem, ker narava je za čebele popolnoma prazna!«

Ministra Jožeta Podgorška je zato pozval, da država prisluhne in pomaga čebelarjem, da bodo lahko ohranili čebelje družine do naslednjega leta.

Nobelova nagrada na področju čebelarstva?

Če bo vse po sreči bo letos decembra prvič podeljena nagrada Zlata čebela, ki jo bo Slovenija, na podlagi mednarodnega razpisa, od prihodnjega leta naprej sicer podeljevala na Svetovni dan čebel. Nagrada je namenjena najbolj zaslužnim posameznikom in organizacijam za izjemne dosežke na področju zaščite čebel in drugih opraševalcev. Minister Podgoršek: »Upam si trditi, da smo lahko ambiciozni. Naj to postane Nobelova nagrada na področju čebelarstva ... In verjamem da bo tudi ta nagrada, Zlata čebela, rojevala nove pobude, za raziskave, za promocijo in tudi za vse dejavnosti za ohranitev čebel in drugih opraševalcev.

Nagrada Zlata čebela avtorja Urha Wiegeleja
Nagrada Zlata čebela avtorja Urha Wiegeleja © Daniel Novakovič/STA

Dopoldne so na ministrstvu javnosti slovesno predstavili nagrajene predloge natečaja za to priznanje in zmagovalno skulpturo Urha Wiegeleja, ki jo bomo odslej poznali kot Zlato čebelo. Minister dr. Jože Podgoršek bo popoldne častni govornik na 70. rednem občnem zboru Čebelarske zveze Slovenije.

Letošnje leto je skrajno neugodno za čebelarjenje, pa tudi kmetijstvu ni bilo prizaneseno, saj je pozeba v začetku aprila močno prizadela večino trajnih nasadov. Slabo vreme, ki je trajalo ves april in maj, povzroča, da so čebelarji, namesto da bi v teh dneh že opravljali prva točenja medu, primorani krmiti čebele, da bodo sploh preživele. Kmetje pa marsikje ne morejo zaključiti spomladanske setve, mnogi posevki pa zaradi preobilja padavin tudi propadajo.

Položaj v čebelarstvu pa tudi sicer ni rožnat. Povprečne, slabe ali katastrofalne letine se vrstijo že od leta 2014. Predsednik odbora za čebelarstvo pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije Miha Metelko pravi: » Čebele pri nas letos bolj kot kadarkoli prej potrebujejo čebelarjevo pomoč. Letošnji svetovni dan čebel je tudi opomnik, kako narava močno vpliva na čebelarstvo... Čim prej pa bo treba najti odgovor na to, kako pomagati panogi, da bo preživela. Ker je čebelarstvo del kmetijstva, mora država sprejeti ukrepe, primerljive z ostalimi kmetijskimi panogami. S tem ne zanikam, da so letos v težavah tako mali kot veliki čebelarji, a glavnino pomoči bo treba usmeriti k tistim, ki se z dejavnostjo ukvarjajo profesionalno ali pa iz dejavnosti dosegajo pomemben del prihodka.«

Naši poslušalci o čebelah

Čebelarstvo v Sloveniji ima prihodnost in globoko zasidranost v tradicijo. Na slednjo so se naslonile tudi pripovedi in spomini naših poslušalcev v rubriki Med nami in vami.
Kmetijstvo
Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija) Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija)

Vinko Bokalič Iglič primas Argentine

Papež je argentinsko škofijo Santiago del Estero povzdignil v nadškofijo in za prvega nadškofa imenoval dosedanjega škofa v tem mestu, našega rojaka, Vinka Bokaliča Igliča. Podelil mu je tudi ...

Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc) Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc)

Čudne počitnice

Počitniško pozdravljeni! Ne glede na to, kje ste in s kom, so vaši dopustniški trenutki že mimo ali ste ravno sredi njih, morda pa odštevate do začetka letošnjih, upam, da ste te sreče mož in ...

Sobodajalstvo (photo: Pexels) Sobodajalstvo (photo: Pexels)

Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev

»Kdor se odloči za dejavnost oddajanja sob ali apartmajev, naj se tega loti celostno. Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev. Z dobro nastanitvijo in prijaznostjo pri opravljanju dela se ...