Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Manca HribarManca Hribar
Evropska poslanka ELS/SDS Romana Tomc (foto: www.romanatomc.si)
Evropska poslanka ELS/SDS Romana Tomc | (foto: www.romanatomc.si)

Romana Tomc o težavah pri dobavi cepiv in programu EU na področju zdravja

Evropska Unija | 18.03.2021, 13:20 Alen Salihović

V programu Radia Ognjišče smo gostili evropsko poslanko iz vrste Evropske ljudske stranke/Slovenske demokratske stranke Romano Tomc. Spregovorila je o temah zadnjega zasedanja, o zapletih pri dobavi cepiv, pa tudi o prvem letu dela vlade pod vodstvom Janeza Janše. Nismo pa mogli mimo razprave o svobodi medijev v Sloveniji v Evropskem parlamentu.

Logotip EPP/ELS
Logotip EPP/ELS © Logotip poslanske skupine Evropske ljudske stranke
Skupno evropsko naročilo cepiva proti covidu 19 je bila dobra odločitev, kljub temu pa evropska poslanka ELS/SDS Romana Tomc priznava, da Evropska komisija ni bila dovolj pozorna pri sklepanju pogodb, da bi vsi dobili cepivo v skladu z dogovorom. »Kot veste, so se proizvajalci dogovarjali tudi z drugimi državami sveta in seveda je sedaj nedobavljeno cepivo ne samo Evropski uniji, ampak tudi vsem drugim. In seveda prihaja do zamud pri dobavi v Evropsko unijo. Mislim, da je bilo narejeno kar nekaj potez, ki peljejo v to, da bodo dobave hitrejše.«

V zvezi z ustavitvijo cepljenja z AstraZeneco je Tomčeva dejala, da se zdi vse bolj očitno, da so stranski učinki primerljivi s tistimi pri drugih cepivih. Zato pričakuje, da bo cepljenje s tem cepivom v prihodnjih dneh sproščeno. »Tudi mi se bomo cepili in tudi ves slovenski politični vrh s tem cepivom. To je še eno sporočilo javnosti, da tukaj ni nobene pretirane bojazni. Ko pa se pogovarjamo s kolegi, se velikokrat omenja možnost, da je Evropske komisije oziroma da so države članice na nek način malce zagodle AstraZeneki zaradi njihovih ne dovolj hitrih dobav.«

Zdravje državljanov je na prvem mestu

Poslanka je spregovorila tudi o Programu za ukrepe Unije na področju zdravja za obdobje 2021–2027 (EU4Health). Pandemija COVID-19 je pokazala, da Evropa ni bila sposobna obvladati resne zdravstvene krize. V prvem valu pandemije nam je poleg zdravnikov, medicinskih sester in zdravstvenega osebja primanjkovalo tudi zdravil in medicinske opreme. Romana Tomc je povedala: »Evropa ima dovolj velik potencial, da se lahko uspešno spopade s katerokoli zdravstveno krizo s tem, da okrepi zdravstveni sektor, da bo ta bolj odporen in vzdržen. Nikoli več se ne sme zgoditi, da bi moral zdravnik izbrati, kdo bo živel ali umrl, ker bolnišnica nima kapacitet ali sredstev, da bi pomagala vsem.«

Nadaljevala je, da čeprav ostajajo države EU odgovorne za večino delov svoje zdravstvene politike, lahko Evropska unija v okviru svojih obstoječih pristojnosti naredi veliko več. Vse napore in oblikovanje politik je potrebno usmeriti v pospešitev proizvodnje zdravil v EU, saj je nujno, da trg na tem področju postane bolj konkurenčen, EU pa neodvisna od uvoza. S tem so povezana tudi sredstva programa EU4Health, ki jih države že lahko koristijo. Evropska komisija program nadgrajuje z določitvijo novih prednostnih nalog in povečanjem proračuna, ki po pogajanjih z Evropskim parlamentom in državami članicami sedaj znaša 5,1 milijarde evrov.  »Z dodatnimi sredstvi želimo nadgraditi zdravstvene sisteme v državah članicah, usposobiti več zdravstvenega osebja, spodbujati medicinsko odličnost, zmanjšati zdravstvene neenakosti po vsej Evropi, podpreti digitalizacijo v zdravstvenem sektorju, financirati prednostni načrt za boj proti raku in proizvodnjo zdravil vrniti v Evropo. Želimo si, da bi bila Evropa zdravstveno neodvisna. Denar ne more kupiti zdravja, lahko pa pri tem pomaga. V ELS želimo ohraniti ta ambiciozen proračun, namenjen zdravju državljanov, ki mora biti vedno na prvem mestu,« je sklenila Romana Tomc.

Vabljeni k poslušanju celotnega pogovora.


Evropska Unija
Kolesarska dirka po Italiji, 20. etapa: Trbiž - Svete Višarje. Slovenski kolesar Primož Roglič (Jumbo-Visma). (photo: Anže Malovrh/STA) Kolesarska dirka po Italiji, 20. etapa: Trbiž - Svete Višarje. Slovenski kolesar Primož Roglič (Jumbo-Visma). (photo: Anže Malovrh/STA)

Roglič najhitrejši romar na Svete Višarje!

Primož Roglič je tisti, za katerega smo tri tedne, danes pa še prav posebej, stiskali pesti. Naš kolesarski as je že tolikokrat dokazal, da zmore nemogoče, da smo, vse do verige, ki se je snela v ...

Peter Gregorčič (photo: STA) Peter Gregorčič (photo: STA)

"Nevaren precedens v evropskem pravnem prostoru"

Po odločitvi ustavnega sodišča, da prekliče veljavnost sklepa o začasnem zadržanju dela novele zakona o Radioteleviziji Slovenija, in dovoli uveljavitev novele zakona o RTVS v celoti, je ta teden ...

Bl. Lojze Grozde (photo: Župnija Mirna / Robert Hladnik) Bl. Lojze Grozde (photo: Župnija Mirna / Robert Hladnik)

Nadškof Hočevar o Grozdetu: Nihče ni smel vedeti …

Na današnji dan obhajamo 100. obletnico rojstva bl. Alojzija Grozdeta, medtem ko je 1. januarja minilo 80 let od njegove mučeniške smrti. Ta veliki življenjski in mučeniški jubilej Škofija Novo ...

Vojna v Ukrajini: Ruske sile z ognjem ne prizanašajo civilistom (photo: Telegram) Vojna v Ukrajini: Ruske sile z ognjem ne prizanašajo civilistom (photo: Telegram)

Fink, Ferfila in Tomšič o vojni v Ukrajini

Vojna v Ukrajini je terjala na tisoče življenj, milijone razseljenih in uničeno infrastrukturo. Konflikt je pomembno vplival na evropsko soseščino, ki je soočena z zaostrenimi varnostnimi ...

Mirko Ramovš v družbi deklet iz Akademske folklorne skupine France Marolt (photo: AFS France Marolt) Mirko Ramovš v družbi deklet iz Akademske folklorne skupine France Marolt (photo: AFS France Marolt)

V spomin: Plesni svet Mirka Ramovša

Pred dnevi smo izgubili največjega in najpomembnejšega slovenskega etnokoreologa Mirka Ramovša. Svoje življenje je posvetil preučevanju in raziskovanju plesnega izročila. S strokovnimi nasveti, ...