Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Evropska poslanka ELS/SDS Romana Tomc (foto: www.romanatomc.si)
Evropska poslanka ELS/SDS Romana Tomc | (foto: www.romanatomc.si)

Romana Tomc odločno proti novemu mehanizmu v EU

Evropska Unija | 08.10.2020, 12:40 Alen Salihović

Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju v Bruslju glasovali o mehanizmu EU za demokracijo, pravno državo in temeljne pravice, to je mehanizmu za pogojevanje izplačevanja evropskih, tudi kohezijskih sredstev. Evropska poslanka iz vrst ELS/SDS Romana Tomc je glasovala proti takemu mehanizmu, saj meni, da »je predlog za oblikovanje novega mehanizma nesprejemljiv.«

Logotip EPP/ELS
Logotip EPP/ELS © Logotip poslanske skupine Evropske ljudske stranke
Tomčeva je še dejala, da je v časih največje krize, ki ogroža zdravje in življenja milijonov ljudi in ko gre dobesedno za preživetje evropskega gospodarstva, jvsakršno zavlačevanje postopka, ki omogoča, da bi države čim prej prišle do nujno potrebnega denarja, skrajno neodgovorno. »Seveda podpiram vladavino prava, vendar tega predloga ne razumem kot novega prispevka k izboljšanju stanja, ampak kot poskus zavlačevanja in blokade že tako ali tako težkih pogajanj v okviru večletnega finančnega proračuna in sklada za okrevanje. Škodo bomo plačali vsi, saj bodo vse države kasneje in težje prišle do denarja, če se bodo pogajanja vlekla,« poudarja Tomčeva.

Dodaja, da ima unija vse potrebne instrumente, ki ji omogočajo nadzor in kaznovanje držav v primeru resnih kršitev. »Nekateri postopki že potekajo in sprašujem se, zakaj ne potekajo hitreje, če vsi, ki veliko govorijo o vladavini prava, mislijo resno. Žal so včasih besede močnejše od dejanj. Nekaj dni nazaj je bilo predstavljeno tudi prvo celovito poročilo Evropske komisije o vladavini prava, kar je dobra popotnica za naprej. Evropske pogodbe dajejo vso potrebno podlago za ukrepanje, imamo množico institucij, ki se ukvarjajo z demokracijo. Ne potrebujemo še enega nadmehanizma in kup novih delovnih skupin ter strokovnjakov, ki se bodo ob vsem, kar že obstaja, ukvarjali s proučevanjem demokracije in vladavine prava. Bolj pomembno je, da tiste mehanizme, ki že obstajajo, naredimo bolj učinkovite in predvsem bolj neodvisne in pravične. Pogosto se namreč dogaja, da so očitki glede vladavine prava politično motivirani in služijo kot sredstvo za discipliniranje, kar je nesprejemljivo,« poudarja evropska poslanka.

Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...