Papež se pripravlja na zgodovinski obisk
Cerkev po svetu | 01.03.2021, 12:33 Marjana Debevec
Papež Frančišek bo ta konec tedna kot prvi papež v zgodovini obiskal Irak. Potovanje je leta 2000 poskušal izvesti že sveti Janez Pavel II., a mu zaradi političnih okoliščin ni uspelo uresničiti te velike želje.
Papežev obisk v Iraku z veseljem pričakujejo predvsem tamkajšnji kristjani, ki so v zadnjih dveh desetletjih preživeli vojno, ugrabitve, napade in preganjanje s strani skrajnežev Islamske države. »Prinaša jim tolažbo, podporo in upanje. Tolažbo za vse preteklo trpljenje, podporo v prizadevanju, da bi ostali v svoji tisočletni domovini, upanje na prihodnost v miru in sožitju,« je za naš radio pojasnil Rok Blažič.
Papežev obisk je tudi močna podpora vsem Iračanom, ki si prizadevajo obnoviti državo, v kateri vladajo napetosti med muslimani sunitske in šiitske veje, med Arabci in Kurdi, poleg tega pa jo sestavlja še cela vrsta drugih manjšin, kot so jazidi, šabaki in Turkmeni in seveda pripadniki različnih krščanskih cerkva. »Po letih krvavega sektaškega nasilja, ki je terjalo žrtve med vsemi verskimi in etničnimi skupnostmi v Iraku, si zdaj večina želi miru in stabilnosti. V teh dneh se bo pozornost mednarodne skupnosti zopet obrnila v to državo, a tokrat ne zaradi novega samomorilskega napada ali raketnega obstreljevanja, ampak s pozitivnim sporočilom gradnje miru in sožitja,« še poudarja Blažič. Pomemben korak na poti medverskega dialoga bo po njegovih besedah papeževo srečanje s šiitskim voditeljem Al Sistanijem, ki predstavlja duhovno avtoriteto te veje islama.
V Iraku bi moral svetega očeta sprejeti nuncij za to državo, slovenski nadškof Mitja Leskovar, a se to ne bo zgodilo. Msgr. Leskovar je bil namreč pozitiven na novi koronavirus in je zato, kot vsi ostali člani nunciature, v samoizolaciji. Potovanje svetega očeta bo kljub temu potekalo po načrtih.