Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Je dialog pri nas mogoč ali nemogoč? (foto: Pixabay)
Je dialog pri nas mogoč ali nemogoč? | (foto: Pixabay)

Prisluhniti drug drugemu? Tega v Sloveniji ne znamo!

| 14.02.2021, 21:24 Marjana Debevec

Predsednik republike Borut Pahor je napovedal, da bo po obravnavi nezaupnice vladi v državnem zboru sklical srečanje vodij parlamentarnih strank. Politična neenotnost se po njegovem prepričanju poglablja, kar vodi tudi v manjšo uspešnost soočanja z zdravstveno krizo.

Pahor je med četrtkovim obiskom Ptuja novinarjem dejal, da se želi na srečanje z vodji parlamentarnih strank dobro pripraviti, saj želi dokazati, da se dialog in sodelovanje obrestujeta. »Moja ocena je, da je poglobljena politična neenotnost dodatno pripomogla k temu, da je bila morda uspešnost soočenja z zdravstveno krizo manjša kot bi lahko bila, če bi bilo sodelovanja in enotnosti več«. Kako nizko smo padli v kulturi dialoga v državnem zboru je podpredsednik vlade Matej Tonin za naš radio takole odgovoril: »Zgodovinsko nizko. V parlamentu sem od 2011 dalje in priznam – tako surove, tako esktremistične govorice, kakršni smo priča danes, v preteklosti ni bilo«. Ta ekstremizem, ki ga po njegovih besedah uprizarjajo zlasti poslanci Levice, se žal preliva tudi v družbo in na ulice.

Da je stanje duha v Sloveniji zaskrbljujoče se strinja tudi sociolog dr. Igor Bahovec. »Prisluhniti drugemu in ga priznati in imeti dobro mnenje o drugem, to ni zelo prisotno v Sloveniji. Upanje je, nisem pa zelo velik optimist«. Sprašuje se, zakaj v Sloveniji ne znamo izstopiti iz vedno globlje polarizacije. »Mislim, da temeljna stvar, ki nam v Sloveniji preprečuje, da bi šli naprej, je nezaupanje v moč dialoga. Ne da eden vidi, drugi pa ne vidi – ne tako, ampak da bi v resničnem dialogu, ki je srečanje, ki je biti skupaj na poti, videli tisto, kar nas povezuje in da je to, kar nas povezuje močnejše, kot pa to, kar nas med seboj loči.« Po Bahovčevih besedah se nekateri že zavedajo, kako škodljivo je to. »In na nekaterih mestih pa vendarle prihajajo spodbude k povezanosti in k iskanju malo bolj celovitega odgovora in razlik«.

Pahorjevemu povabilu k pogovoru se je odzvala večina predsednikov parlamentarnih strank. Sestanek bo predvidoma konec meseca, predsednik države pa med drugim pričakuje splošno strinjanje navzočih, da je čas za nekatere pomembne strukturne spremembe v zdravstvu.

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...