Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Dr. Mateja Logar (foto: www.svetopisemskimaraton.si)
Dr. Mateja Logar | (foto: www.svetopisemskimaraton.si)

Gostja sklepnega pogovora Svetopisemskega maratona zdravnica dr. Mateja Logar

Slovenija | 01.02.2021, 08:57 s. Meta Potočnik Alen Salihović

S covidom-19 je bil zaznamovan tudi sklep 13. Svetopisemskega maratona. Gostja je bila docentka dr. Mateja Logar, specialistka infektologije na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana. Z Marjanom Buničem sta se pogovarjala o njenem življenju s covidom-19. Celotnemu pogovoru boste lahko prisluhnili v oddaji Naš gost, 13. februarja.

Z začetkom epidemije koronavirusa smo na televizijskih platnih spoznali obraze strokovnjakov, ki so pred svoje delo opravljali dokaj daleč od medijev. Ena od njih, dr. Mateja Logar je oseba, ki zmore s svojo mirnostjo odgovoriti na zahtevna vprašanja novinarjev in vladne ekipe. Marec 2020 je pred njo in njene sodelavce prinesel povsem nov izziv. »Če gledamo iz stališča infektologa je doživeti epidemijo kot za enega športnika iti na olimpijske igre. Če je rezultat dober, potem je tisto kar ostane za tem ta dober občutek. In to je ostalo v spomladanskih mesecih, na žalost nam zaenkrat ne gre tako dobro, ni več zaupanja v stroko, nekako se ta politični del bistveno bolj kaže.«

Pri svojem delu srečuje različne sodelavce paciente, prijazne in manj prijazne, ob tem pa uspe ohraniti strokovnost in prijaznost. »Če se pa začnem prepirati, pa traja deset minut, da se skregaš, potem potrebuješ deset minut, da se pomiriš in potem moraš narediti isto, kar bi moral pred 20. minutami. Zato je najboljše v začetku dvakrat globoko vdahniti in biti prijazen.«

Po besedah dr. Logarjeve je medicina že sama po sebi stroka, ki ni vedno prijetna. »Pogosto je smrt del našega vsakdanjega dela. V teh časih, kar mene najbolj prizadene in se me dotakne je pa to, da se svojci ne morejo posloviti. Se pravi, da nekdo umira sam.« Zato, če je le mogoče, poskrbijo, da se svojci lahko poslovijo od umirajočega ali pokličejo bolniškega duhovnika.

Ob celotedenskem branju Svetega pisma, ki je letos potekalo prek spleta, se je zvrstilo več sto bralcev, kar pomeni svojevrstno priložnost za druženje in molitev.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Zdravstvo
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...

O avtorju