Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Karl Erjavec (foto: ARO)
Karl Erjavec | (foto: ARO)

Kandidat za mandatarja ne predstavlja zgleda politične načelnosti

Slovenija | 18.01.2021, 09:58 Alen Salihović

Še vedno odmeva, da je skupina 42 poslancev v državni zbor vložila predlog konstruktivne nezaupnice s kandidatom za novega predsednika vlade Karlom Erjavcem. Podpise pod predlog, o katerem bodo v državnem zboru najverjetneje glasovali že v sredo so prispevali le trije poslanci DeSUS in tisti iz LMŠ, SD, Levice in SAB. Erjavec v izjavi ob vložitvi predloga poudaril, da je želijo s tem preprečiti kršenje temeljnih pravnih načel, kot so vpletanje v pravosodje, preprečevanje svobode medijev, posege v policijo in državno tožilstvo. Erjavec je sicer pričakoval 43 podpisov, a ga poslanec DeSUS Branko Simonovič ni prispeval.

Publicista dr. Aleša Mavra smo v ponedeljek vprašali, kako ocenjuje Erjavca, ki je kandidat za vodenje nove vlade? »Gre za politika, ki že zaradi menjavanja strank tako rekoč kot spodnjih hlač, in pa tudi zaradi nekaterih potez, predvsem v letih po letu 2014, nikakor ne more veljati za zgled kakršnekoli politične načelnosti ali sploh kakršnekoli zavezanosti kakršnikoli politični vsebini. To pomeni, da gre res za politika v tistem smislu besede politik kot si jo verjetno ponavadi predstavlja Slovenec za šankom. Obenem bi dodal, da k vtisu, da gre pri Erjavčevi mandatarski kandidaturi do neke mere za grotesko prispeva kar kandidat sam, saj se zdi, da je razumska presoja pri njem postala izklopljena tisti trenutek, ko se je na obzorju pojavila možnost, da bi postal predsednik vlade. Mislim, da dejansko gre proti temu cilju, ki ga vidi na obzorju kot nekakšen buldožer in se sploh ne ozira ali je uspeh mogoč ali pa gre bolj za neki utopični projekt,« je dejal Maver.

Premier Janez Janša je predlog konstruktivne nezaupnice na Twitterju označil kot pobalinsko nagajanje po načelu: kolikor več virusa, toliko bolje za KUL. Podobno je Janša ocenil tudi v sredinem Pogovoru o za Radio Ognjišče: »Smo v volilni kampanji sredi vrha epidemije, v času, ki so ga enkrat že skušali povzročiti, saj je Marjan Šarec vrgel puško v koruzo v začetku epidemije in zahteval volitve. Predstavljajte si, kako bi spomladi bila videti Slovenija, če bi s praznimi skladišči šli v volilno kampanjo. Zdaj skušajo to enostavno ponoviti. To jim lahko uspe, da pa bi sestavili vlado, ki bi bila učinkovitam, iz istih sestavin, zaradi katerih je enkrat že razpadla, to pa mislim, da niti največji optimisti na levi strani političnega prostora ne verjamejo.« »Ni države na svetu, kjer bi opozicija že deveti mesec grozila s konstruktivno nezaupnico, mediji pa bi o tem dnevno poročali.«

Tudi minister za delo iz vrst NSi Janez Cigler Kralj v tej potezi ne vidi odgovorne in zrele politike.

Urednika portala Domovina.je Rok Čakš pa je na omenjenem portalu dogajanje komentiral z naslednjimi besedami: »V sredo se torej obeta politični šov, v katerem ne bo povedanega ničesar novega, kar nismo v medijih že poslušali zadnje tri mesece. Po opravi formalnosti tajnega glasovanja pa bi potem v vsaki zreli demokraciji bil čas, da se v obstoječih razmerah preneha z rušenjem vlade, temveč se ji po najboljših močeh pomaga obvladati koronavirusno situacijo, saj bo pred rednimi volitvami 2021 časa za politične boje še več kot dovolj. Pa vendar, glede na naravo delovanja sedanje opozicije ter tudi nastope na današnji novinarski konferenci, kakšne konstruktivnosti z njihove strani, tudi ko gre za boj proti koronavirusu, ni pričakovati.«


Slovenija, Politika, Zdravstvo
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...