Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Predsednik vlade Janez Janša (foto: Kabinet predsednika vlade)
Predsednik vlade Janez Janša | (foto: Kabinet predsednika vlade)

Janez Janša za Radio Ognjišče: Globoka država ne izgublja vpliva v ozadju

Slovenija | 13.01.2021, 18:17 Alen Salihović

30-letnica praznovanja Slovenije, soočanje naše države z epidemijo, sestavljanje nove koalicije, poteze ustavnega sodišča in stavka policistov, so zgolj nekatere teme o katerih je v »Pogovoru o« za Radio Ognjišče spregovoril predsednik vlade Republike Slovenije Janez Janša. »Lomi se roke poslancem DeSUS, se jim grozi in izsiljuje. Podoben pristop načrtujejo tudi pri poslancih SMC. Gre za protiustavne in kriminalne pritiske,« je premier komentiral sestavljanje nove vlade.

O sestavljanju nove koalicije ...

V luči sestavljanja nove koalicije, ki se ne uspe prešteti, nas je zanimalo, ali pričakuje, da bo konstruktivna nezaupnica izglasovana. Premier Janša je dejal, da je to sicer mogoče, vendar ne verjame, da bo ta obstala, šli bomo na predčasne volitve, česar si želita predvsem Levica in SD, kar pa je glede na epidemiološke razmere izjemno tvegano. »Smo v volilni kampanji sredi vrha epidemije, v času, ki so ga enkrat že skušali povzročiti, saj je Marjan Šarec vrgel puško v koruzo v začetku epidemije in zahteval volitve. Predstavljajte si, kako bi spomladi bila videti Slovenija, če bi s praznimi skladišči šli v volilno kampanjo. Zdaj skušajo to enostavno ponoviti. To jim lahko uspe, da pa bi sestavili vlado, ki bi bila učinkovitam, iz istih sestavin, zaradi katerih je enkrat že razpadla, to pa mislim, da niti največji optimisti na levi strani političnega prostora ne verjamejo.« »Ni države na svetu, kjer bi opozicija že deveti mesec grozila s konstruktivno nezaupnico, mediji pa bi o tem dnevno poročali,« je dejal.

V nadaljevanju je spomnil na dvojna merila. Spomnil je na kupovanje poslanca Cirila Pucka leta 1996. »Do takrat je veljalo, da je »nakup« poslanca na kakršenkoli način, potem ko je bil izvoljen na listi ene stranke, zato, da spremeni razmerje sil v državnem zboru, nekaj najbolj zavržnega, da se to v Sloveniji ne more zgoditi. Ko se pa je to zgodilo na levi strani, pa je bil Ciril Pucko naenkrat junak. Povsod je bil narisan kot nekdo, ki je ravnal državotvorno. Če bi bilo obratno, bi bil razglašen za kriminalca. Ta dvojna merila uničujejo slovensko demokracijo, v teh konkretnih razmerah pa uničujejo oziroma dejansko ogrožajo naše zdravje in naša življenja. Predstavljajte si, da smo mi opozicija in da predlagamo za mandatarja nekoga, ki ni bil izvoljen niti v državni zbor, ker je dobil manj kot 400 glasov, potem pa ga predlagajo za mandatarja, s tekstom, kjer piše, da je sedanja vlada izgubila zaupanje volivcev. Kako pa veste? Na volitvah ste dobili 300 glasov, pa govorite, da je stranka, ki je na volitvah dobila petkrat več glasov od vas, izgubila zaupanje. V kakšni drugi državi bi tiste, ki bi to podpisali, odpeljali v umobolnico.«

Na vprašanje, ali zaupa koalicijskim partnerjem, pa je dodal: »Zaupam tistim, ki so v vladi. Tistim, ki so v državnem zboru, pa kakor kateremu.«

O epidemiji ...

Janez Janša je nato podrobno spregovoril o soočanju z epidemijo. »Smo edina država na svetu, ki ima ustavno sodišče, ki meni, da je najbolj pristojno, ko gre za epidemijo, bolezni, ukrepe, obrambo, in to postaja nevarno z vidika zmožnosti normalnega funkcioniranja države,« je dejal. Opozoril je, da v slovenskem zdravstvenem sistemu nimamo več rezerv »in z veliko težavo vzdržujemo stanje, da tisti, ki zboli, dobi ustrezno zdravstveno oskrbo«. Skrbi ga, da nekateri koronavirus obravnavajo kot zaveznika v spopadu z vlado in delujejo na način, »kolikor slabše za epidemijo, toliko bolje politično za nas, ker lahko bolj obtožujemo vlado«.

Po njegovih besedah je eden od razlogov, da je v Sloveniji spopadanje z epidemijo težje, ta, da se v zadnjih 15 letih v zdravstvo, zdravstvene kapacitete in dolgotrajno oskrbo ni vlagalo oziroma se je vlagalo minimalno. »V preteklosti so delali študije o tem, kako rešiti dolgotrajno oskrbo, za kar so dali desetine milijonov evrov, s katerimi so zalagali svoje klientelistične prijatelje,« je povedal.

Veseli ga, da se je začelo cepljenje. Se pa zaveda, da »ko se cepivo odobri, ga ni na voljo v zadostnih količinah, tako da bo še nekaj tednov in mesecev več tistih, ki bi se želeli cepiti, kot kolikor bo cepiva na voljo, zato bomo najprej cepili kritične oziroma rizične skupine prebivalcev«.

Predsednik vlade Janez Janša
Predsednik vlade Janez Janša © Kabinet predsednika vlade

O ministrstvu za zdravje ...

Ker je premier Janša tudi minister za zdravje, smo ga vprašali, kakšno je stanje na tem resorju: »Ministrstvo za zdravje je bilo dolgo časa zanemarjeno, je najmanjše ministrstvo v državi in tudi šibko, kar je ustrezalo tistim, ki so odločali v ozadju.« O novem ministru pa: »Ko bo minister za zdravje znan, bo znano, ko bo predlog oblikovan in usklajen v koaliciji.«

O odločitvah ustavnih sodnikov ...

Komentiral je tudi odločitev ustavnih sodnikov, ki so zadržali izvajanje zakonske podlage za dolgoročnejše vojaške investicije. Dejal je, da je treba odločitve ustavnega sodišča upoštevati. »Je pa odločitev, ki je še ena v nizu nerazumnih in ki ogroža varnost in zdravje ljudi.« Spomnil je na katastrofično stanje v prvem valu koronavirusa, ko smo iskali medicinsko opremo in transportne kapacitete in smo želeli vojaško letalo, ki bi bilo teh prevozov sposobno. Takrat so nam pomagale prijateljske države. »Tudi danes bi potrebovali transportno letalo za dodatne doze cepiva, za redno delo vojske in sodelovanje na misijah, a tega naročila ni mogoče izvesti, ker je ustavno sodišče zadržalo zakon.«

O medijih ...

Nadaljeval je, da so mediji glavna opozicija v državi. Če nimajo vsi enakega dostopa do ušes državljanov in volivcev, je demokracija pod vprašajem, meni premier. »Globoka država ne izgublja vpliva v ozadju in to je nevralgična točka slovenske demokracije.«

O Sloveniji na mednarodnem parketu ...

Aktualna vlada je na mednarodnem parketu bistveno bolj aktivna, kot so bile njene predhodnice. »Leva zunanja politika se krega z vsemi sosedi, nekateri so zanjo ustaši, nekateri nacisti, nekateri fašisti, nekateri orbanisti. Mi pa s sosednjimi državami skušamo graditi prijateljske odnose,« je povedal. Dodal je še, da kadar so v Sloveniji na oblasti leve vlade, je zunanja politika skoncentrirana na ponavljanje stavka, da smo na nemško-francoskem vlaku, na obiske pa hodijo v Moskvo.

O stavki policistov ...

Ni šlo mimo vprašanja glede stavke policistov. Povedal je, da potekajo priprave na reformo plačnega sistema v javnem sektorju. »Ko gre za operativni del policije, vojske in zdravstva, ga bomo izvzeli iz administrativnega dela plačnega sistema, in to posebej ter bolj pravično uredili.« Prepričan je, da plačni sistem v policiji predstavlja pomemben problem v drugih sektorjih. »Imamo velika nesorazmerja glede na obremenjenost.«

O 30-letnici Slovenije ...

Pogovor s predsednikom smo začeli z vprašanjem o 30-letnici Slovenije. »Čas plebiscita je edini čas v slovenski zgodovini, ko si je narod sodbo pisal sam. Zato je slovenska država po svojem izvoru in nastanku demokratična posebnost. Zelo malo držav je nastalo na takšen način in s tako visoko podporo ljudstva.« In nadaljeval: »V času plebiscita smo bili kot narod enotni. Enotnost naroda je omogočila pozitiven izid plebiscita in je zagotovila dovolj visoko količino osamosvojitvene energije, ki je trajala še nadaljnjih šest mesecev, ko so jo nekateri želeli zmanjšati.« Prepričan je, da je bila temeljna enotnost naroda, izražena na plebiscitu, ključna pri obrambi slovenske države.

Pogovor s predsednikom vlade Janezom Janšo je vodil Alen Salihović
Pogovor s predsednikom vlade Janezom Janšo je vodil Alen Salihović © Kabinet predsednika vlade

Slovenija, Politika, Pogovor o
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...