Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Glasovanje v državnem zboru (foto: ARO)
Glasovanje v državnem zboru | (foto: ARO)

V primeru izglasovane konstruktivne nezaupnice bo država pahnjena v kaos

Slovenija | 07.01.2021, 14:19 Alen Salihović

15. januarja naj bi bila vložena konstruktivna nezaupnica. Predsednik DeSUS-a pričakuje 43 poslanskih podpisov. "Gre za groteskni poskus rušenja vlade, ki jo vodi Janeza Janša", je za naš radio dejal publicist dr. Boštjan Marko Turk. Skrbi ga, da ima opozicija bolj kot skrb za ljudi v ospredju prevzem oblasti ne glede na ceno.

Na tranzicijski levici ni več enotne moči, da bi lahko resno konkurirali vladi Janeza Janše. Po besedah publicista Turka je prednost aktualne vlade ta, da je med koalicijskimi partnerji povsem jasno, kdo je lahko premier, in to je vodja največje vladne stranke. »V tako imenovani konstruktivni nezaupnici, ki se pripravlja, pa imamo najmanj šest ljudi, ki želijo biti mandatar. Od teh je najmanj primeren Karl Erjavec, in to že iz preprostega aritmetičnega razloga, ker ni poslanec in nima za seboj poslanske skupine. Potem je tukaj kandidatka za mandatarko Alenka Bratušek, ki je predsednica svoje stranke, potem Marjan Šarec, ki je mandatar tako kot Bratuškova že bil, potem je tukaj tudi Jože P. Damjan,« je naštel Turk.

Smešno je, da nekdo vlaga konstruktivno nezaupnico s 43-timi glasovi, potrebnih pa je 46. »Konstruktivna nezaupnica ne more uspeti ne teoretično ne praktično, skratka nikakor.«

V primeru, da do izglasovane konstruktivne nezaupnice pride, pa bo država po besedah sogovornika pahnjena v kaos: »Tukaj so apetiti, okrog katerih se v tranzicijski levici ne morejo poenotiti, in ti so tudi povzročili, da je Šarec odstopil. Saj Šarec je odstopil potem, ko mu je odstopil finančni minister in ko so bile v njegovem predalu še najmanj štiri odstopne izjave. To so enostavno brezupni poskusi.«

Ta primer rušenja vlade po besedah Turka kaže tudi na problem slovenskega medijskega prostora. »Kajti zgolj mediji, ki tej zgodbi dajejo pospešek, ki ga sama po sebi nima, so tisti, ki to stvar vzdržujejo pri življenju. Mi je pa žal, da se v tako globoki krizi ti ljudje ne združijo in ne pomagajo zmanjšati števila dnevno okuženih in umrlih, ampak jih zanima samo, kako priti na oblast.«

Dodal je še: »Oni že, od kar so, vlagajo te nezaupnice. To je človeško popolnoma nedostojno. Poskusiš? Greš! Vredu. Predvsem pa v razmerah, v katerih smo, ti ljudje kažejo, da nimajo niti najmanjšega občutka za soljudi, za državljane, za državo.«

Zaveda se, da bodo v prihodnjih dneh pritiski na poslance SMC in tudi nekatere druge še močnejši. V primeru predčasnih volitev pa Turk poudarja: »Prepričan sem, da bi bil Janez Janša s svojo stranko vnovič zmagovalec in da bi vnovič sestavljal koalicijo. Zgodila bi se podobna koalicija, ampak brez SMC-ja.«

Slovenija, Politika
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«