Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup
Glasovanje v državnem zboru (foto: ARO)
Glasovanje v državnem zboru | (foto: ARO)

V primeru izglasovane konstruktivne nezaupnice bo država pahnjena v kaos

Slovenija | 07.01.2021, 14:19 Alen Salihović

15. januarja naj bi bila vložena konstruktivna nezaupnica. Predsednik DeSUS-a pričakuje 43 poslanskih podpisov. "Gre za groteskni poskus rušenja vlade, ki jo vodi Janeza Janša", je za naš radio dejal publicist dr. Boštjan Marko Turk. Skrbi ga, da ima opozicija bolj kot skrb za ljudi v ospredju prevzem oblasti ne glede na ceno.

Na tranzicijski levici ni več enotne moči, da bi lahko resno konkurirali vladi Janeza Janše. Po besedah publicista Turka je prednost aktualne vlade ta, da je med koalicijskimi partnerji povsem jasno, kdo je lahko premier, in to je vodja največje vladne stranke. »V tako imenovani konstruktivni nezaupnici, ki se pripravlja, pa imamo najmanj šest ljudi, ki želijo biti mandatar. Od teh je najmanj primeren Karl Erjavec, in to že iz preprostega aritmetičnega razloga, ker ni poslanec in nima za seboj poslanske skupine. Potem je tukaj kandidatka za mandatarko Alenka Bratušek, ki je predsednica svoje stranke, potem Marjan Šarec, ki je mandatar tako kot Bratuškova že bil, potem je tukaj tudi Jože P. Damjan,« je naštel Turk.

Smešno je, da nekdo vlaga konstruktivno nezaupnico s 43-timi glasovi, potrebnih pa je 46. »Konstruktivna nezaupnica ne more uspeti ne teoretično ne praktično, skratka nikakor.«

V primeru, da do izglasovane konstruktivne nezaupnice pride, pa bo država po besedah sogovornika pahnjena v kaos: »Tukaj so apetiti, okrog katerih se v tranzicijski levici ne morejo poenotiti, in ti so tudi povzročili, da je Šarec odstopil. Saj Šarec je odstopil potem, ko mu je odstopil finančni minister in ko so bile v njegovem predalu še najmanj štiri odstopne izjave. To so enostavno brezupni poskusi.«

Ta primer rušenja vlade po besedah Turka kaže tudi na problem slovenskega medijskega prostora. »Kajti zgolj mediji, ki tej zgodbi dajejo pospešek, ki ga sama po sebi nima, so tisti, ki to stvar vzdržujejo pri življenju. Mi je pa žal, da se v tako globoki krizi ti ljudje ne združijo in ne pomagajo zmanjšati števila dnevno okuženih in umrlih, ampak jih zanima samo, kako priti na oblast.«

Dodal je še: »Oni že, od kar so, vlagajo te nezaupnice. To je človeško popolnoma nedostojno. Poskusiš? Greš! Vredu. Predvsem pa v razmerah, v katerih smo, ti ljudje kažejo, da nimajo niti najmanjšega občutka za soljudi, za državljane, za državo.«

Zaveda se, da bodo v prihodnjih dneh pritiski na poslance SMC in tudi nekatere druge še močnejši. V primeru predčasnih volitev pa Turk poudarja: »Prepričan sem, da bi bil Janez Janša s svojo stranko vnovič zmagovalec in da bi vnovič sestavljal koalicijo. Zgodila bi se podobna koalicija, ampak brez SMC-ja.«

Slovenija, Politika
Utrinek iz enega od tradicionalnih osrednjih koncertov dijakov in učencev v sklopu Tedna katoliških šol  (photo: stanislav.si) Utrinek iz enega od tradicionalnih osrednjih koncertov dijakov in učencev v sklopu Tedna katoliških šol  (photo: stanislav.si)

Teden katoliškega šolstva 2025

Tradicionalno se na Radiu Ognjišče vsako leto v postnem času pridružimo dobrodelnemu projektu v pomoč učencem in dijakom katoliških šol, ki zaradi skromnejših finančnih razmer v družinah ne ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...