Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Strokovnjaka o cepivih proti novemu koronavirusu,; cepivo, koronavirus (foto: Pixabay)
Strokovnjaka o cepivih proti novemu koronavirusu,; cepivo, koronavirus | (foto: Pixabay)

Dr. Jerala in dr. Bratkovič o varnosti cepiv in cepljenju

Slovenija | 05.01.2021, 14:28 Alen Salihović

V Sloveniji je bilo do danes proti novemu koronavirusu cepljenih že več tisoč ljudi. Z zadnjim paketom cepiv Pfizerja in BioNTecha poteka cepljenje zdravstvenih delavcev, prihodnji teden naj bi začeli cepiti tudi starostnike izven domov za starejše. Da gre za varno, od pristojnih agencij potrjeno cepivo, sta nam danes ponovila dr. Roman Jerala s Kemijskega inštituta in dr. Tomaž Bratkovič s Fakultete za farmacijo.

V javnosti odmeva, da so na NIJZ prejeli prijavo neželenega učinka po cepljenju in eno prijavo smrti, ki s cepljenjem sovpada. A po do sedaj znanih podatkih cepljenje naj ne bi imelo neposrednega vpliva na smrt. Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je povedal, da je v tem primeru šlo za zelo staro osebo, ki se je sama odločila za cepljenje. Temu je sledil dogodek, ki ga je oseba že imela. Šlo je za ponovljen infarkt. In življenje se je izteklo, je dejal Kacin. Takoj po dogodku so strokovnjaki ocenili, da do predčasnega izteka življenja ni prišlo zaradi cepljenja, temveč zaradi ponovljenega srčnega infarkta. Oblikovana bo še komisija iz neodvisnih strokovnjakov, ki bo dogodek dodatno preverila in izdala poročilo, kar so potrdili tudi na ministrstvu za zdravje.

Za komentar primera smo vprašali biokemika dr. Romana Jeralo, ki je prepričan, da povezave ni. »Na noben način cepljenja ne moremo povezovati s smrtjo in tudi za ta primer, o katerem so govorili v Sloveniji, se bo pokazalo, da nima nobene povezave s cepivom oziroma cepljenjem.«

Zanimiv je podatek, da je v kontrolni skupini že odobrenih cepiv umrlo več ljudi, ki so prejeli placebo, kot tistih, ki so jih cepili s cepivom. »V analizi testiranja - recimo pri Pfizerju 30 tisoč ljudi, pri Moderni 40 tisoč ljudi- sta v tem času pri testiranju pri Pfizerju umrla dva v skupini, ki sta bila cepljena, in kar štirje v kontrolni skupini s placebom. V vsaki populaciji, še posebej pa mogoče v starejši, pri določenem številu ljudi prihaja do smrti,« poudarja dr. Jerala. Podobno poudarja tudi profesor dr. Tomaž Bratkovič: »Malo verjetno je, da bi se pokazali kakšni zapozneli, neželeni učinki. Večina tistih vzročno povezanih neželenih učinkov po cepljenju se pokaže v kakšnem tednu ali dveh po prejemu cepiva. Tukaj pa vemo, da klinične raziskave potekajo od nekje aprila, zelo obsežne so se pa začele nekje v poletnih mesecih, tako da ni pričakovati nekih resnih dolgotrajnih ali pa zapoznelih neželenih učinkov.«

Na vprašanje, kakšna bo morala biti precepljenost, da se bo to poznalo pri manjšem pritisku na zdravstveni sistem, je dr. Bratkovič odgovoril: »Približno 60 odstotkov populacije. Jaz upam, da bomo to ne samo dosegli, ampak tudi presegli. Upam, da bo zaupanje v cepiva, čeprav gre za relativno nove platforme, dovolj naraslo.«

Ker so se v nekaterih domovih pojavile okužbe tudi pri starostnikih, ki so že bili cepljeni, smo dr. Jeralo vprašali tudi, kdaj cepivo po prvem odmerku začne delovati. Po njegovih besedah cepivo deluje približno dva tedna po cepljenju.

Slovenija, Zdravstvo
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...