Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Alenka in Igor Dekleva (foto: Osebni arhiv)
Alenka in Igor Dekleva | (foto: Osebni arhiv)

Naš gost: Alenka in Igor Dekleva

Naš gost | 02.11.2020, 13:57 Jože Bartolj

V oddaji Naš gost smo gostili eminentna slovenska glasbenika pianista, člana klavirskega dua Dekleva. Igor Dekleva je bil dolgoletni predavatelj komorne klavirske igre na Akademiji za glasbo v Ljubljani, koncertno je nastopal kot pianist solist ali v duu s svojo ženo, pianistko Alenko Dekleva.

Povod za srečanje v oddaji na Radiu Ognjišče je bil izid zgoščenke Canticum Slovenicum, na njej pa najdemo posnetke skladb, ki so nastali od leta 1981 do sedanjosti. Avtorji skladb so skladatelji Slavko Osterc, Anton Lajovic, Larisa Vrhunc, Primož Ramovš in seveda Igor Dekleva. Tri sklade z omenjene zgoščenke so bile napisane prav za Klavirski duo Dekleva, ki je sicer na svoji poustvarjalni poti krstil več kot 100 del slovenskih skladateljev.

Prisluhnite celotnemu posnetku oddaje Naš gost

V oddaji smo slišali kar nekaj anekdot, med drugim je Alenka Dekleva obudila spomin na prvi skupni nastop v Opatiji leta 1967. Takrat so skladatelji veliko eksperimentirali z zvokom in pianist, ki je nastopil pred njima je v klavirju „pozabil" vrsto zatičev, vijakov, celo steklenico. Ni jima preostalo drugega, kot da sta klavir najprej „očistila". Ob tem sta doživela aplavz, še preden sta odigrala prvo noto.

Igor Dekleva
Igor Dekleva © Osebni arhiv
V prvem delu pogovora je beseda tekla o koncertni in poustvarjalni karieri. V več kot 40-letnem delovanju sta se s koncerti, recitali, nastopi z orkestri, snemanji za radio in televizijo predstavila v Sloveniji, vseh republikah nekdanje Jugoslavije in številnih evropskih državah, ZDA, v Afriki in Aziji.

Pogovor se je nadaljeval o njunem pedagoškem poslanstvu. Alenka Dekleva je bila vrsto let zaposlena na Konservatoriju za glasbo. Igor Dekleva pa na Akademiji za glasbo. „Pedagoški poklic je zame neprecenljiv. Menim, da je spoštovanje študentove osebnosti in pogleda na interpretacijo zelo pomembno," je povedal Igor Dekleva v oddaji Naš gost. Alenka Dekleva pa je povedala, da je kar nekaj njenih učencev iz Konservatorija kasneje študiralo pri njenem možu na akademiji.

Zakonca Dekleva
Zakonca Dekleva © Osebni arhiv
Igor Dekleva je avtor obsežnega opusa prek 600 skladb, večinoma za klavir, pa tudi komorne glasbe in zborov, rdeča nit njegovega ustvarjanja pa je klavirska didaktična literatura. Med drugim je avtor izvirne slovenske klavirske metode z ljudsko pesmijo kot osnovo, za kar je leta 1977 izdal tudi učbenik Dober dan, Ciciban. Bil je tudi pobudnik, izvajalec in moderator dveh televizijskih serij Po belih in črnih tipkah - svetovna klavirska glasba iz leta 1975 in Slovenska klavirska glasba iz leta 1989.

Vse to so bolj ali manj znani podatki, ki jih lahko najdemo v Deklevovi biografiji, ki jo je pod naslovom „Živeti z glasbo" leta 2006 napisal muzikolog dr. Franc Križnar.

Veliko manj pa je znano, da sta bila zakonca Dekleva med drugo svetovno vojno oba izgnanca v Srbiji. Alenkin oče je bil sodnik, ki so ga Nemci v prvem valu izselili iz Celja. Srbi so jih prijazno sprejeli. V Celje so se vrnili leta 1945 po enomesečni begunski poti v živinskem vagonu. Po drugi strani je bil Igorjev oče pripadnik organizacije TIGR in ob italijanski okupaciji Ljubljane, je družina Dekleva zaradi strahu pred aretacijo odšla v Beograd, kjer so ostali vse do leta 1954, to je do konca Igorjeve srednje šole. Slovenci v Beogradu so se takrat zbirali v cerkvi okoli dr. Janeza Jenka bodočega škofa, ki je bil tudi Igorjev katehet.

In kako sta se odločila za glasbo? Mama Igorja Dekleve je bila pianistka, ki je med drugim igrala telovadkam na Sokolskih zletih in od nje je Igor Dekleva dobil veselje do glasbe. Pri Alenki pa so imeli doma klavir, ki je bil po vrnitvi iz izgnanstva njena najljubša igrača. Kasneje sta se srečala na hodniku akademije. „ ... in preskočila je iskra, ki traja še danes, " smo še lahko slišali v oddaji Naš gost, ki jo je vodil Jože Bartolj.

 

Naš gost, Glasba
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...