Dr. Bojana Beović: Svet se ne sooča zgolj s pandemijo ampak kar s sindemijo
Slovenija | 15.11.2020, 10:49 Alen Salihović
Infektologinja in vodja strokovne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović ob zadnjih podatkih o potrjenih okužbah s koronavirusom in bolnikih s covidom-19 ocenjuje, da še ne moremo govoriti o vrhu epidemije. Ker se krivulja lahko v vsakem trenutku obrne navzgor, poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov. Prav tako je še nekaj časa pričakovati večanje števila covidnih bolnikov v bolnišnicah. Dr. Beovićeva je o epidemiji in ukrepih podrobno spregovorila v petek zvečer na virtualni letni konferenci Ženska zveza pri NSi. Zbrane je uvodoma nagovoril predsednik stranke Matej Tonin, ki se je odzval na kritike zaradi novih omejitvenih ukrepov. Prepričan je, da so ti nujno potrebni za zajezitev širjenja novega koronavirusa.
Kako blizu je Slovenija scenariju iz Bergama?
Letne konference so se udeležili vidni predstavniki stranke, med njimi tudi predsednik Tonin, ki je uvodoma spomnil, da je smrtnost pri koronavirusu desetkrat večja kot pri navadni gripi ter dodal: »Jasno je, da je takšna stvar na dolgi rok nevzdržna in če ne bi odreagirali sedaj bi imeli v prihodnji tednih, mesecih težave, da bi se morali naši zdravniki odločati, komu bodo pomagali in komu ne.«
Tudi dr. Beovićeva je spregovorila o posledicah virusa in tudi o smrtnosti: »V Sloveniji umre v povprečju na dan 55 ljudi. Če jih dodatno zaradi covida-19 umre 20, 30, 40,... je to ogromna, ogromna številka. Mislim, da je to prepričalo, žal malo pozno tudi ljudi, ki so bili poleti in zgodaj jeseni, septembra tako zelo proti obstoju virusa in pomenu tega virusa.«
Tukaj ne gre za pandemijo. Ker gre vzporedno za veliko problemov, recimo slabše zdravljenje druge bolezni in vse te psihične težave, govorimo kar o več epidemijah težav skupaj.
Na vprašanje, ali se v Sloveniji dogaja scenarij iz Bergama je odgovorila, da je pri nas še huje, a z naslednjo razliko: »Mi smo vendarle organizirani. Italijane je situacija presenetila. Nas je presenetila v obsegu. Računali smo, da bom pozimi potrebovali 700 postelj, to je bil državni pandemski načrt, izkazalo se je, da jih je treba precej več, vendarle pa je nek sistem bil postavljen. Tako, da kakor gre težko pri nas zaenkrat, vseeno upam, da bo tako ostalo, da vsak bolnik najde ustrezno posteljo, dobi ventilator in usposobljenega zdravstvenega delavca. Skratka ni takšnega kaosa, kot smo ga spremljali spomladi v Italiji.«
Trend obolelosti s koronavirusom v 🇸🇮 na dan 14. 11. 2020 (00:00-24:00):
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) November 15, 2020
- Št. testiranj: 3563
- Št. pozitivnih: 920
- Št. hospitaliziranih: 1261
- Št. oseb na intenzivni negi: 201
- Dnevno št. odpuščenih iz bolnišnice: 44
- Število umrlih: 32#OstaniZdrav@MinZdravje pic.twitter.com/lZoCJ0UL1M
Ali lahko čez 14 dni pričakujemo sporočanje ukrepov?
Infektologinja dr. Boevičeva je pozdravila ukrepe, ki so bili sprejeti, saj bo le tako krivulja o okužbah spremenila smer: »Upamo, da bo delovalo, spomladi so podobni ukrepi delovali, tudi v naši družbi, da si lahko potem privoščimo čez 14 dni neko odpiranje.«
V Sloveniji umre v povprečju na dan 55 ljudi. Če jih dodatno zaradi covida-19 umre 20, 30, 40,... je to ogromna, ogromna številka.
Dejala je še, da sicer noben od ukrepov ne bo rešil epidemije, vsak pa lahko prispeva k njeni omejitvi. »In prav gotovo pomaga higiena rok. Potem vsak, ki je bolan se mora izolirati. Tukaj imamo eno težavo, ker v slovenskem načinu življenja je, da hodimo bolni v službo, kar ni ustrezno, ker trosimo naokoli bolezni in škodujemo drugim ljudem in pa uporaba zaščitne maske.«,
Kaj je sindemija?
Dr. Beovićeva je povedala še, da se svet sooča sindemijo. »Tukaj ne gre za pandemijo. Ker gre vzporedno za veliko problemov, recimo slabše zdravljenje druge bolezni in vse te psihične težave, govorimo kar o več epidemijah težav skupaj, to označujejo z besedo sindemija, to je neko večje breme bolezni.«
Tretji val je neizogiben
Infektologinja sicer upa, da bodo ukrepi prijeli, kar bi pomenilo, da bi lahko decembra živeli relativno normalno, kljub precejšnji pandemski utrujenosti. A vseeno svari; tretji val je neizogiben. »Ker se bomo decembra malo sprostili, potem upam, da smo že privzeli higienske navade, da tretji val ne bo tako strm. Ampak prav gotovo bo po sprostitvi in druženju ljudi spet naraslo število obolelih. Kasneje spomladi pa pričakujemo, dabomo imeli cepivo,« je infektologinja dr. Bojana Beović povedala v predavanju na letni konferenci Ženske zveze pri NSi.