Maja MorelaMaja Morela
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Petra StoparPetra Stopar
Kot za telesno je treba skrbeti tudi za duševno zdravje (foto: PixaBay)
Kot za telesno je treba skrbeti tudi za duševno zdravje | (foto: PixaBay)

Za uspešno zdravljenje je treba zdraviti tudi dušo

Svetovalnica | 16.10.2020, 11:08 Nataša Ličen

Ob diagnozi se v trenutku spremeni podoba sveta. Zato je tako pomembno, kako zdravnik spregovori o stanju bolezni, poteku zdravljenja in načrtu za naprej. Način mora biti primeren posamezniku, da se ne ustvarijo dodatna napetost, stigma in strah, ki bi v prihodnje lahko blokirali sodelovanje pacienta pri marsikdaj napornem načinu zdravljenja.

Ob vizitah pacienti pozorno razbirajo tudi mimiko zdravnikov, ki se pogosto ne sklada z izrečenim.

Telesno in duševno se med seboj tesno prepletata in nenehno vplivata drug na drugega.
V »Svetovalnici« smo se o tem pogovarjali z dr. Zvezdano Snoj, dr. med., specialistko psihiatrije, edino psihoonkologinjo v Sloveniji. V knjigi »Rak dojk, zdraviti je treba tudi dušo« piše: »Opažamo, da se stresne življenjske obremenitve in neugodne psihosocialne razmere izrazijo v telesni bolezni, prav tako, kot se človek, ko je telesno bolan, predvsem kronično, še dodatno spoprijema z različnimi socialnimi pritiski in s stisko, ki telesno bolezen navadno še poslabša.«

Tudi ob epidemiji covida smo kot družba pred zahtevno diagnozo
Tudi ob epidemiji covida smo kot družba pred zahtevno diagnozo © Pixabay

Žalost, potrtost in depresivnost so daleč od tega, da bi bilo z nekom ob teh občutjih nekaj grozno narobe. Preprosto se odzovejo, kot bi se vsak v določenih razmerah, ki so že same po sebi velik izziv.

Spremljevalci telesne bolezni so pogosto depresija, pomanjkanje volje, anksioznost, občutja brezizhodnosti, opuščanja socialnih stikov, siromašenje komunikacije in spremenjena samopodoba. »Rak ima tako negativno stigmo, da marsikdo prepričano misli, da je na koncu življenja. Še večjo stigmo pa imajo duševne motnje. Pacienti celo povedo, da o telesni bolezni lažje spregovorijo kot o duševnih spremembah. Slednje pogosto kar zamolčijo. Žalost, potrtost in depresivnost so daleč od tega, da bi bilo z nekom ob teh občutjih nekaj grozno narobe. Marsikdo ob diagnozi pove, da se mu je podrl svet in so se stvari postavile na glavo. Večina se odzove z veliko stisko. Saj gre za veliko izgubo, to je izgubo zdravja, za izgubo vrednote, ki nam veliko pomeni.«

Dr. Zvezdana Snoj, dr. med., psihiatrinja, edina pri nas specializirana za psihoonkoligijo
Dr. Zvezdana Snoj, dr. med., psihiatrinja, edina pri nas specializirana za psihoonkoligijo © Nataša Ličen

Brez duševnega dobrega počutja, stabilnosti, zdravja tudi telesnega ni, v to sem trdno prepričana.

»Najpogostejša psihiatrična zapleta raka sta depresija in anksioznost. Poskrbeti je treba za psihično kondicijo. Najpogosteje ljudje poiščejo pomoč ob popolni psihofizični izčrpanosti, po približno letu dni intenzivnega in napornega zdravljenja. Krasno bi bilo, da bi ljudje preventivno takoj ob dobljeni diagnozi pomislili na vzporedno tudi psihološko pomoč, vodenje strokovnjaka, da bi ohranjali čim bolj tudi svojo psihično kondicijo. V zadnjih letih smo zelo lepo sprejeli spodbude k ohranjanju telesne kondicije. Zelo malo pa smo govorili, da je treba delati tudi na našem psihičnem zdravju

Še zdaleč ni vseeno, kako povemo diagnozo
Še zdaleč ni vseeno, kako povemo diagnozo © Pixabay

Ni treba igrati neke super heroje, smo samo ljudje
»Vemo, iz lastnih izkušenj, če smo žalostni, potrti, zaskrbljeni opažamo tudi spremembe, simptome, razširjene bolečine po telesu. Od psihološkega čim boljšega zdravja je zelo odvisno tudi, kakšen bo potek zdravljenja, uspešnost ozdravitve. Zelo je pomembno prepoznati znake duševne motnje, ki jo je nujno obravnavati. Zdravniki celo pogosto rečejo: »Ja, kakšen pa bo, če je zbolel za rakom.« Ni nujno, da je ob dobljeni diagnozi pacient tudi depresiven, lahko je žalosten. Kot rečeno, gre za zelo pomembno izgubo, za proces, ki ima svoje faze. Proces naj bi se v doglednem času zaključil, če se to ne zgodi in ne zmoremo več delovati v svojem okolju, med domačimi, smo brezvoljni, potrti, jokavi, to že preide v zanke duševne motnje, depresije, mešanice z anksioznostjo. Tu že svetujemo zdravljenje in obravnavo v preprečitev poslabšanja.«

Dr. Zvezdana Snoj, dr. med., prva doktorica znanosti na področju psihoonkologije v državi, deluje na Kliniki za integrativno psihiatrijo in psihoonkologijo Eirini, telefon je 041 600 791.

Svetovalnica
Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj) Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj)

Darila iz Slovenije za papežev rojstni dan

Papež Frančišek pri vsakem srečanju z ljudmi, pa naj bodo romarji, posamezniki ali različne skupine od škofov do športnikov, prosi za molitveno podporo. Tako je bilo tudi ob njegovem včerajšnjem ...

Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...