Turk o koaliciji ustavnega loka: Bizarno poimenovanje
Slovenija | 13.10.2020, 08:11 Rok Mihevc Tanja Dominko
Koalicija ustavnega loka z Jožetom P. Damjanom za mandatarja. To ponudbo smo na pladnju dobili servirano z osnovno idejo proti vladi Janeza Janše. Ključna ideja je prevzeti oblast, seveda brez pomoči SMC ali DeSUS pa se to ne bo izšlo. Navdušenja vsaj v SMC ni, predsednik Zdravko Počivalšek je bil jasen, da na isti vlak ne gredo, da sopotniki na njem niso pripravljeni trdo delati. Večja uganka je, kaj bo naredil DeSUS, vodstvo se menja. Kako na vse to gleda dr. Žiga Turk, ki smo ga gostili v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«?
Bizarno poimenovanje takšne koalicije
Dr. Žiga Turk je jasen, imenovanje koalicije »ustavnega loka« se mu zdi svojevrstna predrznost. »Demokracija je sistem v katerem si ljudstvo izbira oblast. In ker si je ljudstvo izbralo oblast, je potem pripravljeno to oblast trpeti. In če si ljudstvo izbira oblast, mora imeti izbiro, da ima vsaj dve garnituri, alternativi. Če dveh alternativ ni, potem ni demokracije. Tako kot so zastavili v opoziciji, od Šarčevega odstopa naprej, s tistim pismom intelektualcev, protesti in koalicijo ustavnega loka, so zastavili tako, kot da kdo drug ne sme vladati. Kot da je vlada nelegitimna, nemogoča, nenormalna in da je treba nujno nekaj narediti, da se vrnemo v stanje normalnosti. Tako razumevanje demokracije, kjer je k vladanju poklicana samo ena stran, je v svojem bistvu globoko nedemokratično. Imenovati se koalicija ustavnega loka je bizarno.«
Sprašuje se, kako se ima lahko stranka, katere poslanec bi z bajoneti porival podjetnike v morje ali ven iz Slovenije, za stranko ustavnega loka. »A to je ustavni lok? To gre lahko skozi samo v neki državi, kjer imajo te stranke ustavnega loka tako široko podporo v medijih, da se o tem nihče resno ne vpraša o taki znački, paroli, reklami, samoreklami.«
Naročite se na podkast oddaje "Spoznanje več, predsodek manj"
»Ogromen napor v destabilizacijo DeSUS-a ni samo za šport«
Kako se bo ta zadeva zavrtela glede na SMC in DeSUS, ne vemo, pravi Turk. Tisto kar vemo pa je, da so vložili ogromen napor v destabilizacijo oz. spremembe v DeSUS-u. »To niso naredili kar tako za hec oz. šport. Videli bomo, v katero smer bo stvari zapeljal stari lisjak Karl Erjavec, ki je namazan z vsemi žavbami. Osebno išče neko izhodno strategijo zase, kaj bo počel na stara leta. Verjetno mu ni cilj biti na stara leta predsednik DeSUS-a in potem je vprašanje, kdo mu lahko odpira najboljše karierne priložnosti. Žal je tako, da politika velikokrat ni vprašanje nekih idealov in programov, ampak povsem konkretnih interesov konkretnih ljudi.«
O ekonomistu skrajne levice ...
Jože P. Damjan je bil minister v isti vladi kot dr. Žiga Turk, a je po nekaj mesecih ministrovanja na resorju za razvoj odšel. Kaj se je takrat dogajalo? Vemo, da je v teh nekaj letih svoja stališča izrazito zasukal na levo. »V vladi 2004-2008 je deloval kot minister brez listnice, odgovoren za reforme, ki bi Slovenijo naredile bolj konkurenčno in bi pospešile gospodarsko rast in dvignile standard. Koordiniral je pripravo teh ukrepov, ki so neoliberalni. Zakaj je potem odšel, ve samo on in ve tudi predsednik vlade. Moj občutek pa je, da takoj, ko so se pojavile prve ovire, da ne bo tako enostavno to izpeljati kot jo je bilo enostavno napisati, se je poslovil. Ni mi simpatično, kako je iz avtorja nekih neoliberalnih reform naredil tranzicijo v slovensko verzijo Janisa Varufakisa, torej nekega ekonomista skrajne levice.«
Situacija v Sloveniji je tako težka, da bi bilo bolj pametno, da bi konstruktivne stranke v opoziciji našle nek način sodelovanja z vlado. Da bi razširili vlado v drugo smer.
Razširitev vlade v drugo smer?
Zanimivo se mu tudi zdi, da se kot kandidat za mandatarja neke skupine strank pojavlja oseba, ki je najbližje najbolj levi od vseh teh strank. »Če naj bi šlo tukaj za nek ustavni lok bi si predstavljal, da bo to neka sredinska oseba.« Turk opozarja, da je situacija v Sloveniji tako težka, »da bi bilo bolj pametno, da bi konstruktivne stranke, ki so v opoziciji, našle nek način sodelovanja z vlado in da bi vlada poiskala možnost, da bi s konstruktivnimi strankami iz opozicije sodelovala. Da bi razširili vlado v drugo smer. To je tisto, kar bi bilo za Slovenijo dobro in koristno. Ne pa namesto neke vlade, ki je pluralna in vsebuje desno in levosredinske stranke, narediti ideološko vlado, ki jo usmerja in daje pobudo najbolj skrajna stranka od vseh. To je recept za katastrofo.«
Prisluhnite tudi:
SD je na kongresu odločil, da bo predsednica stranke Tanja Fajon. Opozorila protikandidata Janija Prednika, da je stranka nehala poslušati teren, niso zalegla. Zanimivo je bilo geslo kongresa »Drugače«. Kaj bo drugače? V programu bode v oči beseda »javno«, kot da javni denar obstaja v brezmejnih količinah, zasebno pa je še vedno nekaj, kar levica težko prenese in se očitno nameravajo boriti proti temu še naprej. »Tisto, kar ta drugače pomeni v stranki SD, v resnici pomeni več istega,« pravi Žiga Turk.
DeSUS. Nekaj članov stranko zapušča po odhodu Aleksandre Pivec. Bo prišlo do razkola? »DeSUS je indikator anomalije v slovenskem političnem prostoru,« je povedal Žiga Turk.