Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Tabernakelj (foto: Rok Mihevc)
Tabernakelj | (foto: Rok Mihevc)

Slovenski verniki se veselijo možnosti prejema obhajila

Cerkev na Slovenskem | 18.10.2020, 11:16 Rok Mihevc

Nedeljske svete maše v rdečih statističnih regijah danes prvič po nekaj mesecih zopet potekajo brez prisotnosti vernikov. Kljub temu pa so navodila slovenskih škofov, v primerjavi s tistimi v prvem valu epidemije, malce spremenjena. Verniki imajo možnost, odvisno od župnij, pristopiti k svetemu obhajilu, seveda ob strogem upoštevanju ukrepov za preprečavanje okužb.

Od petka naprej so v rdečih regijah prepovedani verski obredi z navzočnostjo ljudi, v oranžnih pa se jih lahko udeleži do deset vernikov, a le v svojih župnijah. Tako so nedeljske maše znova potekale v okrnjeni obliki. Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je vernike že v petek povabil k okrepljeni molitvi v družini in prejemu osebnega obhajila.

Slovenski verniki so veseli te možnosti. »Zelo sem vesela in velik dar je, da bomo deležni obhajila.« »To se mi zdi neprecenljiva vrednost, tako, da sem jim hvaležna.« »To je zelo v redu. Kdor ima prepričanje, da sprejme Jezusa v srce...«

Duhovnik čaka na vernike za prejem sveta obhajila
Duhovnik čaka na vernike za prejem sveta obhajila © Rok Mihevc
Tudi draveljski župnik p. Primož Jakop meni, da smo dozoreli pri teh ukrepih in smo se veliko naučili. "V smislu dobrih praks in napak, ki so bile prej storjene. Se mi zdi bolj življenjsko in veliko bolj vzdržno, sploh zato, ker podobno kot spomladi danes tudi ne vemo, koliko časa bo to trajalo. Se mi zdi, da je razmeram in potrebam župnijskemu občestvu prilagojen režim."

Verniki so veseli prejema obhajila
Verniki so veseli prejema obhajila © Rok Mihevc
Pravi, da zaenkrat večjega odziva na to možnost ni bilo in se bomo morali vsi še navaditi. »Mi smo poskusili ohraniti običajne ure kot so bile prej svete maše, da bi se stvari čim manj spreminjale. Mislim, da je to dobro, da nam bo pomagalo ohraniti en ritem življenja in to navado prihajanja v župnijsko cerkev, ki je na nek način kraj našega srečevanja. To ne bo kot skupnost in občestvo, če pa gledamo za naprej, v upanju, da se nekoč vrnemo v relativno normalnsot, bo pa veliko, veliko lažje.«

© Rok Mihevc
Tisti, ki pridejo, so tisti, ki so spomladi najbolj pogrešali evharistijo. Kaj jim ta pomeni? »Vse. Je edino kar je največ vredno in neskončno veliko.« »Da sprejmem Jezusa v svoje srce in se z njim pogovorim, ga prosim, se zahvaljujem, se jezim, tako da se pogovarjava.« »To je bistvo naše vere, če verujemo v Jezusa, tako kot je treba, če pa ne, je pa to košček kruha.«

© Rok Mihevc

© Rok Mihevc
Spovedi zaenkrat lahko potekajo, če prostor omogoča izvajanje previdnostnih ukrepov. Pri tem se je po besedah Zoreta pokazalo, da je to možno v tako rekoč vseh župnijah. Preko spleta pa spoved ni možna.

© Rok Mihevc

 

Molitev za zdravje v času koronavirusa

Prenos svetih maš na Radiu Ognjišče

Cerkev na Slovenskem, Duhovnost
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«