EU ne sme biti le bankomat!
Evropska Unija | 16.10.2020, 13:30 Alen Salihović
Evropska unija se je ob pandemiji naučila, da je potrebno pri tem izzivu sodelovati skupaj, je za Radio Ognjišče dejala evropska poslanka iz vrst Evropske ljudske stranke (ELS) Ljudmila Novak. Spregovorila je tudi o temah, ki so zaznamovala zadnje zasedanje Evropskega parlamenta. Ponovila je, da je podprla vključitev klavzule o pogojnosti pri črpanju evropskih sredstev iz naslednje večletne finančne perspektive glede na spoštovanje vladavine prava. »EU ne sme biti le bankomat, medtem ko se teptajo njene temeljne vrednote,« je povedala.
V EU potrebujemo poenoteno aplikacijo za sledenje okužbam s Covid19. Če kdaj, potem moramo prav zdaj postaviti v ospredje človeka in povrniti zaupanje. Ljudi je potrebno razbremeniti strahu pred okužbo, kolikor je to možno, ne da bi pri tem tvegali poslabšanje razmer v zdravstvu.
— Ljudmila Novak (@LjudmilaNovak) September 21, 2020
Evropsko poslanko iz vrst NSi Novakovo veseli, da je unija sprejela vrsto priporočil in ukrepov, med katerimi je tudi izdatna finančna pomoč državam pri soočanju s pandemijo. »Prav iz tega, kar smo v EU sprejeli, lahko sedaj države članice pripravljajo svoje ukrepe za pomoč gospodarstvu. In pri tem je zelo aktivna tudi Slovenija, ki je pripravila več korona paketov in lahko preko teh mehanizmov, ki jih je vzpostavila EU in tudi preko tega denarja pripravlja svoje ukrepe.«
Kot napredek pri soočanju s pandemijo v uniji je Novakova izpostavila dogovor o enotnem koronskem semaforju. Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni bo tedensko osveževal zemljevid regij v EU, ki bodo glede na tveganost za okužbo obarvane zeleno, oranžno, rdeče ali sivo. »Zelo pomembna zadeva, ki jo je Evropska unija predlagala je tudi nabava cepiva. Povezava je sklenila več pogodb z določenimi inštitucijami, ki pripravljajo in preskušajo cepivo. S tem si je zagotovila več kot 400 milijonov enot cepiva,« je povedala.
Novakovo skrbi rast števila na novo okuženih v Sloveniji. Meni, da bi morali z izvajanjem ukrepov začeti že poleti. »Počasi postajajo razmere zaskrbljujoče. Največ kar lahko naredimo je to, da poslušamo strokovnjake in upoštevamo njihova priporočila in da smo pri tem disciplinirani. Vsak zase lahko naredi največ.«
Novakova je spregovorila tudi o prvem letnem poročilu o vladavini prava v vseh članicah Evropske unije, ki ga je pripravila Evropska komisija. Poročilo temelji na štirih stebrih: pravosodni sistem, boj proti korupciji, pluralizem medijev ter sistem socialnega dialoga. Novakove izsledki za Slovenijo niso presenetili. Izrazila je željo, da bi bila Slovenija v skupini držav, ki so deležne pohval, a to očitno žal še ni možno. »To, da v Sloveniji imamo težave tudi na področju sodstva, je jasno. Pri tem gre za sistemske težave, ki niso nove. Upam, da jih bomo uspeli rešiti,« je zapisala na svoji spletni strani za naš radio pa še dodala: »To so resna zadeve, o tem se moramo pogovarjati. Sama zagovarjam tezo, da morajo biti zakoni takšni, ki spoštujejo demokracijo, ki so praktični in ki jih je mogoče izvajati tako, da je to dobro za vse deležnike tudi državljane. Nikakor pa ne smemo pristati na to, da bi tudi Slovenija bila prikazana kot država, ki ne spoštuje človekovih pravic, ki ne spoštuje svobode govora, ki ne spoštuje svobode medijev, tega si seveda ne želim, da bi Slovenija v prihodnosti sodila v to skupino držav.«
Novakova je na zadnjem plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta podprla mehanizem, ki izplačevanje evropskih sredstev državam članicam EU pogojuje s spoštovanjem načel pravne države, temeljnih pravic in demokracije. Prepričana je, da unija ne sme biti le bankomat, medtem ko se teptajo njene temeljne vrednote. »Denar mora priti v prave roke za prave rešitve, evropska solidarnost ne sme biti zlorabljena, zato je potreben nadzor nad porabo denarja, ob spoštovanju vladavine prava v vseh državah članicah Evropske unije,« je zapisala in še dodala: »Krši se človekove pravice, krši se svoboda medijev, na področju sodstva imajo nekatere države zelo velike probleme, na takšen način Evropska unija ne more delovati v prihodnosti. Zato je potrebno narediti odločne korake, da ta trend zaustavimo, da se zavemo katere so tiste naše skupne vrednote, katerim smo se zavezali in potem naredimo tudi odločne korake naprej.«
Ob sklepu pogovora je Novakova podprla protestnike v Belorusiji, obsodila režim Aleksandra Lukašenka in bila kritična do potez Turčije.