Razmere so resne, čas je, da tudi politika strne vrste
Slovenija | 09.10.2020, 13:45 Alen Salihović Rok Mihevc
Razmere so resne, je za Radio Ognjišče dejala vodja strokovne skupine za covid-19 infektologinja Bojana Beović. Da je vrag vzel šalo in da je potrebno odgovorno ravnanje vsakega posameznika, pa nam je pred sejo Sveta za nacionalno varnost, ki jo je sklical predsednik vlade Janez Janša, dejal predsednik državnega sveta Alojz Kovšca.
Beović: Minil je čas za vplivneže
Sedaj so pa res razmere resne in nima več smisla razmišljati ali so ukrepi učinkoviti ali ne, ali maska pomaga ali ne, enostavno treba je slediti ukrepom. Tako jasna je bila v pogovoru za naš radio dr. Beovićeva. »Stanje je resno. Veliko je število okužb, ki jih ugotovimo s testiranjem. Velik delež testiranih je pozitiven. Oboje govori o zelo intenzivnem širjenju virusa po državi.«
Dejala je še, da je minil čas za tako imenovane vplivneže, ki so doslej poudarjali, da ukrepov ni potrebno spoštovati. »Res je neustrezno, da tisti ljudje, ki posebej opozarjajo na škodo, sedaj tudi ne upoštevajo ukrepov, oz. so celo aktivno proti.«
Po besedah dr. Beovićeve bomo razglasitev epidemije preprečili sami, tako, da bomo dosledno upoštevali ukrepe. »Razglasitev epidemije bo gotovo pomenila zaprtje vseh nenujnih dejavnosti v državi, nekaj podobnega, kot smo imeli spomladi, verjetno tudi prenos dela šole pri večjih otrocih, dijakih na daljavo. To so vse stvari, za katere vemo, da imajo družbene posledice.«
Dr. Beovićeva je vse še pozvala, da naj si naložimo aplikacijo #Ostanizdrav. »Gre za slovensko, enostavno, popolnoma anonimno aplikacijo, ki jo ima lahko vsak na telefonu in ga lahko ob taki pogostosti okužb, kot jih imamo, dejansko ščiti oz. opozarja, če je bil v tveganem stiku.«
Kovšca: Ni več prostora za politične mahinacije
Da so razmere resne in da je čas, da tudi politika strne vrste pa je ob današnji sejo Sveta za nacionalno varnost dejal predsednik Državnega sveta Kovšca. »Mislim, da sedaj moramo pa tudi mi razumeti, da ni več prostora za politične mahinacije, ampak je treba stopiti skupaj, da je treba virus ustaviti, če ne se nam bo slabo pisalo.«
In kaj bi se morali naučili iz prvega vala epidemije? »Pričakoval sem, da se bodo iz nje naučili neke krščanske solidarnosti, solidarnosti in odgovornosti. In da bodo razumeli, da virus, ki mogoče ne škoduje meni v taki meri, da bi me tako zelo skrbelo, lahko za nekoga predstavlja smrtno nevarnost. Žal mi je, da se nekateri, predvsem iz mlade generacije, tega niso naučili.«