Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Okrogla miza o astmi (foto: Tonči Hozjan)
Okrogla miza o astmi | (foto: Tonči Hozjan)

Astma in covid-19, kombinacija, ki vzame sapo

Slovenija | 08.10.2020, 08:19 Marcel Krek

V Sloveniji v teh dneh poteka kampanja Življenje z astmo – Kaj sporočajo vaša pljuča. Združenje pnevmologov ter Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije je v sodelovanju s podjetjem AstraZeneca tako pretekli teden organiziralo okroglo mizo. Na njej je beseda tekla prav o astmi in o tem, kako se kronični astmatiki soočajo z boleznijo covid-19.

V času pandemije novega koronavirusa in bolezni covid-19 je pomembno opozarjati tudi na druge bolezni, s katerimi se soočajo številni. Ena takih je astma, kronična pljučna bolezen. Epidemija je za bolnike, ki se spopadajo s to boleznijo, še težji zalogaj. Po besedah pulmologinje, dr. Sabine Škrgat Kristan, so namreč respiratorni virusi (med katere sodi tudi novi koronavirus SARS-CoV-2) eden od glavnih razlogov za poslabšanje astme. Covid pri astmatikih večinoma povzroči težji potek astme. Vnetje dihalnih poti pri okužbi s koronavirusom postane tako hudo, da inhalacijska terapija ne zadostuje. Bolniki potrebujejo sistemske glukokortikoide.

Dr. Škrgat Kristan pravi, da o hudi kronični astmi govorimo takrat, kadar je bolnik na največjih možnih odmerkih inhalacijskih zdravil najmanj dvakrat letno. Ker je astma kronična bolezen, se mora pacient z njo naučiti živeti, Škrgat Kristanova zato meni, da je cilj zdravljenja to, da bolnik svoje življenje živi v polni meri, torej: »Na način, kot da je ne bi imel. Da živi dostojno in dobro življenje.« To pomeni brez prevelikih obremenitev za pacienta in potrebe po bolnišnični oskrbi.

Na okrogli mizi je sodeloval tudi predsednik Društva pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije Mirko Triller, ki je tudi sam pljučni bolnik. Njegovo društvo organizira številna srečanja, pogovore, šole in izobraževanja, na katerih sodelujejo tako bolniki kot tudi »zdravi« člani (gre predvsem za svojce bolnikov, njihove prijatelje in znance ter medicinsko osebje, ki se s pljučnimi bolniki srečujejo). Po njegovih besedah imajo številni bolniki težave predvsem z jemanjem zdravil.

Pri učenju jim zato pogosto pomagajo tudi medicinske sestre. Ena takih je diplomirana medicinska sestra Mariana Paula Rezelj, ki je okroglo mizo sklenila s povabilom vsem, predvsem pa kroničnim pljučnim bolnikom, naj se cepijo proti sezonskim virusom in tako ravnajo preventivno. Sploh to velja v času epidemije novega koronavirusa.

Več v prispevku na tej povezavi.

Slovenija
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...