Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc
Papež Frančišek (foto: VaticanMedia)
Papež Frančišek | (foto: VaticanMedia)

Papež: Tolikokrat gre kdo k maši, ker je treba iti

Novice | 14.06.2020, 16:31 Petra Stopar

V mnogih državah danes obhajajo praznik Sv. Rešnjega Telesa, zato je papež Frančišek opoldanski nagovor usmeril v razlago evharistije, osrednje skrivnosti naše vere. Dejal je, da apostol Pavel v pismu Korinčanom poudarja dva učinka, ki naj bi ju obrodila udeležba pri skupnem kelihu in kruhu. To sta mistični-skrivnostni in skupnostni učinek.

Takoj na začetku nagovora je papež Frančišek spomnil na trditev apostola Pavla, kjer poudarja dva učinka udeležbe pri Kristusovi krvi in pri Kristusovem telesu. Te njegove besede izražajo duhovni učinek evharisitje. Gre za našo združitev s Kristusom, ki se v kruhu in vinu daruje za rešenje vseh.

Jezus je prisoten v zakramentu evharistije, da bi bil naša hrana, da bi v nas postal tista moč prenove, ki vedno znova daje moč in odločnost za vnovičen začetek poti, potem, ko se zaustavimo ali pademo. »To vendarle zahteva tudi naš pristanek, našo pripravljenost pustiti preoblikovati nas same, naš način razmišljanja in ravnanja. Sicer se naša prisotnost pri evharistiji skrči na prazen in formalen obred. Tolikokrat gre kdo k maši zato, ker je treba iti, kakor družbeno dejanje, spoštljivo a socialno. Vendar je skrivnost nekaj drugega: je Jezus, ki pride, da nas nahrani,« je povedal papež in opozoril, da ne moremo sodelovati pri evharistiji, ne da bi se zavzemali za iskreno medsebojno povezanost. In tudi pri graditvi le-te, nam Gospod sam, ki je resnično prisoten v evharistiji, pomaga in nas spodbuja, ko pravi: »Ostanite v moji ljubezni« (Jn 15,9). Dva sadova evharistije: združenje s Kristusom in povezanost med vsemi, ki se z njim hranijo, nenehno poraja in prenavlja krščansko skupnost, njegovo Cerkev.

Po molitvi in blagoslovu je papež Frančišek izrazil svojo veliko zaskrbljenost in tudi žalost zaradi dramatičnih razmer v Libiji. Zagotovil je svojo molitev in mednarodno javnost pozval, naj se znova odločno zavzame za iskanje poti za prenehanje nasilja, ki prehaja v resnično okrutnost. V Libiji je na tisoče migrantov, beguncev, prosilcev za azil in notranje razseljenih. Vse človeštvo je opozoril, da smo za to, kar se tam dogaja, soodgovorni prav vsi. Ljudi, prisotne na Trgu sv. Petra, je povabil k tihi molitvi skupaj z njim.

Novice
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...