Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Vatikan (foto: Unsplash)
Vatikan | (foto: Unsplash)

Papež: Vera pomeni pustiti Bogu, da se sreča z nami in mu zaupati

Svet | 07.06.2020, 13:22 Marjana Debevec

Obhajamo nedeljo Svete Trojice. Današnji evangelij nam Boga Očeta približa kot ljubezen, ki je za naše odrešenje na svet poslal svojega Sina. O skrivnosti te ljubezni je papež Frančišek spregovoril pred opoldansko molitvijo.

Svet zaznamujeta zlo in pokvarjenost, ljudje smo grešniki, zato bi lahko Bog posredoval tako, da bi obsodil svet ter kaznoval grešnike, je dejal sveti oče. A tega ni storil, saj ljubi svet, kljub njegovim grehom. »Bog ljubi vsakega od nas tudi takrat, ko pogrešimo in se oddaljimo od Njega. Bog oče tako zelo ljubi svet, da je za naše odrešenje podaril tisto, kar ima najdragocenejše: svojega edinorojenega Sina, ki je za ljudi dal svoje življenje, vstal, se vrnil k Očetu in nam skupaj z njim poslal Svetega Duha. Sveta Trojica je torej ljubezen, vsa v služenju svetu, ki ga želi odrešiti in na novo ustvariti«.

Vera je sprejeti Boga Ljubezen

Današnji praznik nas po papeževih besedah vabi, da se znova prepustimo neizčrpnemu občudovanju Božje lepote, dobrote in resnice. Po drugi strani pa je ta lepota, dobrota in resnice Boga tako ponižna, nam je blizu, je postala meso, da bi vstopila v naše življenje, v našo zgodovino, da bi jo vsak človek lahko srečal in imel večno življenje. »In to je vera: sprejeti Boga ljubezen, ki se daruje v Kristusu in nam daje, da se gibljemo v Svetem Duhu; pustiti, da se On sreča z nami in mu zaupati«, je dejal papež Frančišek in dodal: »To je krščansko življenje – ljubezen. Srečati se z Bogom, iskati Boga, On prvi išče in nas prvi sreča.«

Jezusovo srce je vir usmiljenja, odpuščanja in nežnosti

Po molitvi Angelovega češčenja pa je sveti oče spomnil, da je mesec junij posvečen Jezusovemu srcu. »Jezusovo človeško in božansko srce je vir, iz katerega lahko vedno črpamo Božje usmiljenje, odpuščanje in nežnost«, je dejal sveti oče. To pa lahko storimo s poglabljanjem Božje besede, ali pa s čaščenjem evharistije, kjer je ta ljubezen navzoča v zakramentu. »Tudi naše srce bo tako postalo bolj potrpežljivo, bolj velikodušno in bolj usmiljeno, po vzoru Jezusovega srca«, je še dejal sveti oče.

Papež blizu vsem trpečim zaradi pandemije

Z veseljem je sveti oče pozdravil romarje na Trgu sv. Petra. Njihova navzočnost je znamenje, da je akutna faza epidemije v Italiji v veliki meri presežena, čeprav je treba spoštovati vsa navodila, je zatrdil in dodal: "Na žalost pa v drugih državah, še posebej v Latinski Ameriki, virus povzroča številne smrtne žrtve. V petek je v eni od teh držav umrl en človek na minuto. Rad bi izrazil mojo bližino tem narodom, bolnikom in njihovim svojcem ter vsem, ki zanje skrbijo. Približajmo se jim z našo molitvijo."

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Duhovnost
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«