Slovenska karitas v boju proti covid-19 s pomočjo v Srbiji, Libanonu in Ruandi
| 27.05.2020, 14:47 Alen Salihović
V boju proti pandemiji koronavirusne bolezni 19 v Srbiji, Libanonu in Ruandi s svojimi projekti, ki jih sofinancira slovensko ministrstvo za zunanje zadeve, sodeluje tudi Slovenska karitas. V sklopu projektov v teh treh državah bo aktivnostim, povezanim z bojem proti covidu-19, namenjenih več kot 31.000 evrov.
Slovenska karitas je letos začela dva projekta mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči, ki prispevata k izboljšanju položaja najbolj ogroženih skupin žensk v Libanonu in Srbiji. Projekt, ki poteka v jugovzhodni Srbiji, prispeva k razvoju ženskega podjetništva v kmetijstvu.
Cilj projekta je omogočiti večji zaslužek 60 ženskam iz občin Aleksinac, Ražanj in Knajževac, ki predelujejo sadje in zelenjavo. Rezultati projekta bodo vodili do vključevanja žensk in enakih možnosti odločanja v zasebnem in javnem življenju. S tem namenom bodo v okviru projekta potekale aktivnosti za profesionalizacijo njihove predelave in prodaje domače hrane, kot sta usposabljanje o trženju in tehnoloških postopkih ter zagotavljanje zmogljivosti. Skupna vrednost je 176.050 evrov, pri čemer ministrstvo za zunanje zadeve prispeva 130.000 evrov.
Projekt v Libanonu je namenjen oskrbi sirskih begunk, ki so utrpele nasilje. Cilj projekta je 80 sirskim begunkam nuditi celostno oskrbo, zaščito in izboljšanje njihovega položaja v dveh zavetiščih Caritas Libanon. Skupna vrednost projekta je 213.509 evrov, ministrtsvo za zunanje zadeve pa prispeva 200.000.
Zaradi izbruha pandemije covida-19 je del sredstev v okviru projektov namenjen aktivnostim za boj proti širjenju in posledicam pandemije.
Temu je namenjen tudi del sredstev v sklopu projekta, ki ob podpori zunanjega ministrstva že tretje leto poteka v Ruandi in je primarno namenjen učinkovitejši rabi virov za trajnostno preživetje v okrožju Karongi. V času trajanja projekta, ki se bo iztekel novembra, so se članice in člani 600 družin (70 odstotkov žensk) naučili boljših praks kmetovanja, v svoje domove so namestili sončne celice z lučjo in glinene peči, ki v nasprotju s tradicionalno prakso, ne škodujejo njihovemu zdravju in okolju.
Že ta teden bodo lokalne partnerske organizacije v teh treh država začele razdeljevati zaščitno opremo, pakete s hrano in higienskimi pripomočki, graditi sobe za izolacijo, razkuževati prostore in ozaveščati o preventivnem ravnanju. Aktivnostim, vezanim na covid-19, bo v vseh treh projektih skupaj namenjenih 31.670,85 evra.
Slovenska karitas je v preteklem mesecu prispevala tudi 5000 evrov v sklad Caritas Internationalis za boj proti covidu-19 v najrevnejših državah sveta in nadaljuje zbiranje sredstev za pomoč.