Maja MorelaMaja Morela
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Duhovnik pred vrati samostana (foto: Pixabay)
Duhovnik pred vrati samostana | (foto: Pixabay)

Kako bo letos s premestitvami duhovnikov?

Slovenija | 22.05.2020, 09:53 Marta Jerebič

Premestvitve bodo kljub koronavirusu, morda le manj številne, je v zadnji številki Družine zapisal novomeški škof Andrej Glavan. Dodal je, da nekatere spremembe želijo duhovniki sami; škofje nekatere premestitve načrtujejo zaradi smrti duhovnikov in novih pastoralnih potreb. Da premestitve bodo, je v pogovoru za Radio Ognjišče potrdil tudi ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar.

Ko so bile birme in prva obhajila večinoma spomladi, ni bilo zadreg zaradi morebitnih prestavitev 1. avgusta. Razumljivo, da si otroci in tudi mnogi birmanci želijo, da bi bili z njimi duhovniki, ki so jih pripravljali na zakramente. A kot v zadnji številki Družine piše novomeški škof Andrej Glavan, bi morali verniki na nujne prestavitve, ki na primer nastanejo ob smrti duhovnikov, zaradi širšega dobrega gledati dobrohotno, čeprav bodo zato prizadeti ali žalostni.

Ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar pojasnjuje, da pogovori o premestitvah potekajo dlje časa. »Najprej se razmišljanje in pogovor začne z duhovnikom pri vizitacijah. Dekani ali arhidiakoni, ki vsako leto obiščejo župnike na vizitacijah, se o tem pogovarjajo z njimi. Župniki običajno napišejo v vizitacijska poročila, kakšno je njihovo mnenje – ali želijo še ostati na župniji ali razmišljajo o premestitvah. To se dogaja ob koncu leta, novembra in decembra.«

Župniki so nato do začetka februarja povabljeni, da svojega škofa zaprosijo za premestitev. To lahko narekujejo tudi drugi razlogi: »To je lahko bolezen, starost, onemoglost ali potrebe na ravni škofije, ko posebej zaprosimo kakšnega duhovnika, da bi šel z manjše župnije na večjo. Tako imamo kriterij duhovnikov, drugi je kriterij župnij, tretji pa so potrebe celotne škofije, ki potrebuje tudi nekaj duhovnikov za skupne službe, na primer na škofiji ali v semenišču.«

Škof Šuštar je še opozoril, da je povprečna starost duhovnikov 60 let. »Lahko pogledamo številke, koliko jih je odšlo v večnost. Lani 27. Te številke pa se ne pokrivajo z prihodom, z novomašniki, ki prihajajo vsako leto v pastoralno delo. Lani je umrlo 27 duhovnikov, novomašnikov je bilo pa 6.«
Zato je na mestu tudi molitev za nove duhovne poklice.

Prisluhnite celotnemu pogovoru s škofom Šuštarjem.

Slovenija
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...