Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Duhovnik pred vrati samostana (foto: Pixabay)
Duhovnik pred vrati samostana | (foto: Pixabay)

Kako bo letos s premestitvami duhovnikov?

Slovenija | 22.05.2020, 09:53 Marta Jerebič

Premestvitve bodo kljub koronavirusu, morda le manj številne, je v zadnji številki Družine zapisal novomeški škof Andrej Glavan. Dodal je, da nekatere spremembe želijo duhovniki sami; škofje nekatere premestitve načrtujejo zaradi smrti duhovnikov in novih pastoralnih potreb. Da premestitve bodo, je v pogovoru za Radio Ognjišče potrdil tudi ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar.

Ko so bile birme in prva obhajila večinoma spomladi, ni bilo zadreg zaradi morebitnih prestavitev 1. avgusta. Razumljivo, da si otroci in tudi mnogi birmanci želijo, da bi bili z njimi duhovniki, ki so jih pripravljali na zakramente. A kot v zadnji številki Družine piše novomeški škof Andrej Glavan, bi morali verniki na nujne prestavitve, ki na primer nastanejo ob smrti duhovnikov, zaradi širšega dobrega gledati dobrohotno, čeprav bodo zato prizadeti ali žalostni.

Ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar pojasnjuje, da pogovori o premestitvah potekajo dlje časa. »Najprej se razmišljanje in pogovor začne z duhovnikom pri vizitacijah. Dekani ali arhidiakoni, ki vsako leto obiščejo župnike na vizitacijah, se o tem pogovarjajo z njimi. Župniki običajno napišejo v vizitacijska poročila, kakšno je njihovo mnenje – ali želijo še ostati na župniji ali razmišljajo o premestitvah. To se dogaja ob koncu leta, novembra in decembra.«

Župniki so nato do začetka februarja povabljeni, da svojega škofa zaprosijo za premestitev. To lahko narekujejo tudi drugi razlogi: »To je lahko bolezen, starost, onemoglost ali potrebe na ravni škofije, ko posebej zaprosimo kakšnega duhovnika, da bi šel z manjše župnije na večjo. Tako imamo kriterij duhovnikov, drugi je kriterij župnij, tretji pa so potrebe celotne škofije, ki potrebuje tudi nekaj duhovnikov za skupne službe, na primer na škofiji ali v semenišču.«

Škof Šuštar je še opozoril, da je povprečna starost duhovnikov 60 let. »Lahko pogledamo številke, koliko jih je odšlo v večnost. Lani 27. Te številke pa se ne pokrivajo z prihodom, z novomašniki, ki prihajajo vsako leto v pastoralno delo. Lani je umrlo 27 duhovnikov, novomašnikov je bilo pa 6.«
Zato je na mestu tudi molitev za nove duhovne poklice.

Prisluhnite celotnemu pogovoru s škofom Šuštarjem.

Slovenija
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...