Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Narava ustvarja počasi, s potrpežljivostjo, a vztrajno.  (foto: pixabay)
Narava ustvarja počasi, s potrpežljivostjo, a vztrajno. | (foto: pixabay)

Alenka Rebula: Zbranost umirja. Osredotočenost ustvari mrežo notranjega reda in miru.

Oddaje | 11.04.2020, 11:55 Nataša Ličen

Mnogim se je v zadnjih tednih zamajal občutek varnosti. Vajeni smo, da varnost gradimo na načrtih za prihodnost. Mislimo, da lahko vse predvidimo. Do določene mere je to razumljivo in tudi modro. Toda, globlje občutke varnosti pa to ne napolni.

"Ti prihajajo iz globljega jedra. Iz tega, da v tem trenutku vem in znam poskrbeti zase, da mi je dobro. Torej, globlji občutek varnosti gradim na jasnih predstavah o trenutnem dogajanju in zavedanju, kaj mi je ta trenutek na voljo. Tu pa imamo težave", je v oddaji "Za življenje" povedala naša redna sogovornica Alenka Rebula.

Ko se počutimo dobro, dobimo dobre ideje in delamo pametne reči. V dobrem počutju se nam zbistrijo misli.

V paniki pa se nam zamegli um in lahko naredimo veliko škode. "Poskrbimo za svoje dobro počutje in notranji mir, to je odlična in pomembna podlaga za občutek globlje varnosti."

Alenka Rebula
Alenka Rebula © osebni arhiv


Kako pa ravnati z neprijetnimi občutji, ki te dni prihajajo na plano?
"Običajno mislimo, da se je treba prisiliti, rečemo stisniti zobe, in čim hitreje preiti iz slabega občutka. To ni prava pot. Slabih občutij ne moremo preprosto odriniti. Sprejeti jih je treba. V nas se gnete množica občutkov. Če smo v tesnobi, si vzemimo nekaj časa, zapišimo, kaj čutimo in zakaj, kje lahko poiščemo rešitve. Pomaga torej, če občutek v nas ve, da pride na vrsto. Človeka najbolj pomirja red, zato si uredimo vsak dan, določimo kaj in kdaj bomo kaj delali. Zbranost pri delu nas globoko umirja."

Bodimo zbrani in osredotočeni pri vsakem delu, pri pospravljanju, branju, pri umivanju rok, ... vsega se lotevajmo predano in bodimo z mislimi pri stvari.

"Če smo živeli brez prijateljstev, smo zdaj sami, če nismo varčevali in ne porabljali preudarno svojih sredstev, ugotovimo, da smo živeli na kreditih, bi bilo torej v prihodnje dobro spremeniti te navade. Skratka, zdaj vidimo, kje je pomanjkanje in tega ne bi bilo, če bi leta nazaj stvari usmerjali drugače. Če doma zaškripljejo odnosi, imamo zdaj informacijo, da bi bilo dobro v prihodnje delati več na odnosih in odgovorneje negovati stike z najbližjimi. Vsega tega lahko ne vidimo ob ugodnih razmerah, ko stvari tečejo nemoteno.

Osredotočenost pomirja.
Osredotočenost pomirja. © pixabay

Krizna situacija pomeni, da pogledamo s čim razpolagamo in kaj nam trenutno manjka, preverimo, kaj lahko naredimo, razvijemo vse svoje zmožnosti, ki bodo v prihodnje potrebne, da tisto, kar ni dobro, spremenimo."

Ustvarimo red, trenirajmo na vsakodnevnih malenkostih. Bodimo potrpežljivi. Tako dela tudi narava, počasi, a neustavljivo ustvarja in gradi.

Razmišljati v tem trenutku, kaj bomo naredili čez dva meseca, se morda zdi pametno. "Toda dejstvo je, da ne vemo, kakšne bodo takrat razmere. Zelo dobro pa vemo, kaj bi v tem trenutku lahko izboljšalo razmere. Pomislimo, kaj lahko zdaj naredim, da nam bo dobro in v to vložimo vse, kar lahko." Preživetvene sposobnosti trenirajmo iz trenutka v trenutek. Torej, če se naučimo odzivati na danes, in to resnično delam vsak dan, bomo čez dva meseca pripravljeni.

V naravi je zaupanje v življenje vidno na vsakem koraku ...
V naravi je zaupanje v življenje vidno na vsakem koraku ... © pixabay

"Zdaj smo tu, in na tem, kar se dogaja danes, je treba delati. Pomembno se je vračati v konkretnost, pravi Alenka Rebula. "To res pomaga in premakne življenje, če delamo na vsakodnevnih malenkostih."

Vabljeni k poslušanju celotnega pogovora z Alenko Rebula, ki je močna spodbuda v teh negotovih razmerah. Usposobimo se za izpeljavo svojih malih načrtov. Konec dneva bomo okrepljeni na majhnih področjih, kar je usposabljanje na dolgi rok.

Oddaje, Pozitiva
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...