Maja MorelaMaja Morela
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup
Zadnja večerja na veliki četrtek. (foto: )
Zadnja večerja na veliki četrtek. | (foto: )

Maše zadnje večerje brez ljudstva in brez umivanja nog

Slovenija | 10.04.2020, 11:01 Marta Jerebič

Papež je včeraj mašo zadnje večerje daroval v prazni baziliki. Tudi slovenski škofje in duhovniki so jo darovali brez navzočnosti ljudstva. Odpovedan je bil obred umivanja nog.

Papež Frančišek se je v pridigi spomnil duhovnikov, ki so umrli zaradi okužbe z novim koronavirusom. Samo v Italiji jih je bolezni podleglo več kot 60. Skupaj z zdravniki, bolničarji in medicinskimi sestrami so svetniki sosednih vrat, je dejal. Spomnil se je duhovnikov, ki znajo izkazovati bližino vernikom, pa tudi duhovnikov, ki zaradi spolnih zlorab nekaterih sobratov, ne morejo niti iz hiše, ne da bi jih zmerjali. Vsem duhovnikom pa je priporočil, naj ne pozabijo prositi odpuščanja in naj sami velikodušno odpuščajo.
»Danes ste vsi vi duhovniki z menoj na oltarju. To bi vam rad rekel. Ne bodite trmoglavi kot Peter. Pustite si umiti noge. Gospod je vaš služabnik. On vam je blizu in vam da moč, da vam umije noge.«

Škof Peter Štumpf
Na Radiu Ognjišče smo mašo zadnje večerje prenašali iz murskosoboške stolnice.  Škof Peter Štumpf je v pridigi dejal, da je Jezus edini resnični antivirus, edino resnično zdravilo. »Najbrž nikdar poprej ni bil glad po evharistiji tako velik, kot je sedaj. Ta evharistični glad nas ne črviči po želodcu, temveč v duši. Ta glad nas gnete v drugačne ljudi, kot smo bili do sedaj. Saj se spomnite tiste reklame, ki sporoča: »Ko si lačen, si 'ful' drugačen«.« Škof Štumpf je izrazil upanje, da nas bo koronavirus, ki ga občutimo kot zver, zmlel v novi čisti Jezusov kruh. »da bi priznali, da je samo Bog gospodar nad življenjem in smrtjo, da bi končno postali hvaležni Bogu za življenje, da bi tako postali ponižni pred Bogom, da bi postali iskreni v veri, da bi drug v drugem videli brata in sestro,
da bi vsem ljudem privoščili blagoslovljeno, lepo in zdravo življenje, da bi hrepeneli po Božjem kraljestvu med nami.«

Škof Jurij Bizjak
Koprski škof Jurij Bizjak je pri maši zadnje večerje spomnil, da so mnogi kristjani skozi zgodovino veliko noč slavili predvsem po hišah in družinah.
»Letošnja nadloga preusmerja tudi naša slavja iz naših cerkva v naše hiše in v naše družine. Sprejmimo ta premik in to spremembo rade volje iz Očetove roke in ga goreče prosimo, naj blagoslavlja naše domove in naša domača ognjišča.«

Škof Andrej Glavan
Jezus je tisti, ki nase sprejema vse naše grehe in preizkušnje, stiske, bolezni in trpljenje, pa je poudaril novomeški škof Andrej Glavan:
»Spomnimo se na to zlasti v tem času bolezni, ko so mnogi v izolaciji priklenjeni na bolniške postelje in dihalne aparate, ko so prisiljeni skoraj na molk, ko ne morejo nikomur potožiti svojega trpljenja, čeprav so deležni požrtvovalnega dela zdravnikov in strežnega osebja.  Molimo nocoj zanje, da bodo čutili, da nekdo čuti z njim, nosi njihovo bolečino, in da je sprejemanje te žrtve  lahko blagoslov za druge, kot je bila Jezusova žrtev za nas vse,« je spodbudil škof Glavan.

Slovenija, Svet
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...