Alen SalihovićAlen Salihović
MJAV, Gašper Konec in Gregor Ravnik (foto: Rok Mihevc)
MJAV, Gašper Konec in Gregor Ravnik | (foto: Rok Mihevc)

Angelsko petje v Petkovem večeru

Oddaje | 07.02.2020, 23:58 Rok Mihevc Mateja Feltrin Novljan

Ko slišite MJAV, boste najprej pomislili, da nekdo oponaša mačko, da gre za medmet. Če boste videli ime napisno, boste ugotovili, da gre za okrajšavo. Če bi jih videli v živo bi moški rekli »mjav«, če bi imeli zraven žensko, bi bilo slišati odmev »av«. Vokalno-instrumentalna glasbena skupina MJAV je tista, ki jo lahko srečate, vidite in prisluhnete marsikje. Ob najbolj veselih in tudi najbolj žalostnih trenutkih. Veseli smo, da smo jih lahko gostili tudi v Petkovem večeru na Radiu Ognjišče.

Kdo je črka V?

Marca bo minilo 8 let, odkar skupina MJAV obstaja. »Bile smo kvartet, začele smo čisto acapella. Leta je bila z nami še Veronika, ki pa z nami še vedno poje v ženskem kvartetu, namenjen samo pogrebom. Ostale tri smo se prelevile in je včasih manjkajoča črka »V« Gašper Konec, drugič kdo drug, odvisno od dogodkov, kjer nastopamo.«

Skupina MJAV v Petkovem večeru
Skupina MJAV v Petkovem večeru © Rok Mihevc

Z glasbo svojcem prinašajo tolažbo

Punce prepevajo pisan in zanimiv repertoar, nekaj skladb je tudi avtorskih, veliko pa pojejo na pogrebih in z glasbo svojcem prinašajo tudi tolažbo. Vprašali smo jih, ali se tega lahko navadiš? »Ne, se ne moreš, ker imamo čustva. Je pa res, da je marsikdo že rekel, da je šel lažje skozi celoten proces s tolažilno glasbo. Tudi zato smo mi napisale skladbico samo za ta namen. Na koncu je pozitivna in veliko ljudi se najde v njej in lažje zmorejo.«

Zakaj bi se nas dotaknili ljudje, ki komentarje pišejo s svojega kavča?

Lahko bi rekli, da so punce že »youtube generacija« in čas je prinesel svoje tudi pri njihovi prepoznavnosti. »Če pridno delaš in ustvarjaš tudi svojo skladbo, veliko nastopaš, gre reklama od ust do ust. Kjerkoli se pojavimo, nas zelo pohvalijo. Nekateri celo napišejo nazaj, kako angelske glasove imamo.« Aktivne so tudi na vseh družabnih omrežjih, snemajo videospote in to veliko prispeva k prepoznavnosti. Imajo pa družabna omrežja tudi temno plat – negativne komentarje. Kot pravijo punce, se na njih ne ozirajo preveč. »Zakaj bi se nas dotaknili ljudje, ki komentarje pišejo s svojega kavča?«

Ani Ferce
Ani Ferce © Rok Mihevc

Nastopile tudi na Gala koncertu in Ritmu duha

So tudi redne gostje marsikaterih festivalov, tako so bile že na Melodijah morja in sonca, Slovenski popevki, pa tudi na Ritmu duha pred leti in na našem Gala koncertu. »Za našo zvrst nam je najbolj zanimiva Slovenska popevka. Poseben občutek smo dobile, ko smo prepevali v spremljavi simfoničnega orkestra. To je bilo nekaj tako čudovitega, da bi in mogoče še bomo ponovile.« Festivale tako bolj kot rivalstvo vidijo kot mesto, kjer se glasbeniki srečujejo in dopolnjuejo. »Glasba je nekaj, kjer ne moreš tekmovati. Mi to jemljemo kot lepo priložnost, da se predstaviš in se stkejo nova prijateljstva.«

Maša Uranjek
Maša Uranjek © Rok Mihevc

»Zakaj bi prepevale samo naši žlahti?«

Ker je koncert potekal na predvečer slovenskega kulturnega praznika, nismo mogli mimo našega največjega pesnika Franceta Prešerna, ki je navdih tudi skupini MJAV. Zapele so Kreslinovo uglasbitev Vrbe, tudi skupaj s publiko v našem velikem studiu. Ta bi bil gotovo premajhen, če bi punce prinesle vse instrumente, ki jih igrajo, vsaj za ogrle, ki jih igra Ani Ferce, gotovo ne bi bilo prostora. Prvi spomin na njihove skupne nastope pa sega v osnovnošolska leta, dve izmed njih sta v času študija igrale tudi pri narodnozabavnih Navihankah. »Ko smo prepevale na poročnih obredih svojcev, krstih in prireditvah, smo ugotovile, da skupaj zvenimo dobro in obvladamo toliko instrumentov, da zakaj ne bi tega ponudile vsem Slovencem in ne samo naši žlahti... In tako smo začele prepevati za vse ljudi.«

Jasmina Šmarčan
Jasmina Šmarčan © Rok Mihevc

Potrebujejo tišino, da lahko vstopijo v svet glasbe

In kaj Ani, Maša in Jasmina, ki so po srcu Savinjčanke, počnejo, ko niso na odru? Rade se odpravijo na koncerte prijateljev, predvsem pa v naravo, razne sprehode in počivajo. »Potrebujemo tišino, da lahko vstopimo v glasbo. Vsak dan namreč nastopamo in enostavno potrebujemo čas zase, brez govorjenja in glasbe. Veliko smo od doma in ko pridemo domov, enostavno vzameš čas za bližnje in naše živalce, meditacijo in spust globoko v sebe.«

Pianist Gašper Konec
Pianist Gašper Konec © Rok Mihevc

Tekmovanje na Slovenski popevki je rodilo sodelovanje z Gregorjem Ravnikom

Poseben gost večera je bil tudi pevec Gregor Ravnik, ki smo ga lahko občudovali na odru Cankarjevega doma v operi Snežna kraljica in še mnogih drugih. Je tudi študent na Akademiji za glasbo. In kako so se prekrižale njihove poti? »Dve leti nazaj smo skupaj nastopili na Slovenski popevki, tekmovali smo vsak zase in takrat smo navezali stike. Gregor ima tako lepo energijo. Pri poročni skladbi, ki smo jo napisale, se nam je zdelo prav, da je zastopan tudi moški vokal. In Gregor se nam je zdel najbolj idealen za to pesem.« Zdaj se bolj ali manj srečujejo kar na porokah.

Gregor Ravnik
Gregor Ravnik © Rok Mihevc

Skupina MJAV in Gregor Ravnik
Skupina MJAV in Gregor Ravnik © Rok Mihevc

Oddaje
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...