Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Hiše (foto: Pixabay)
Hiše | (foto: Pixabay)

Človek vse bolj postaja hišna vrsta

Sol in luč | 15.01.2020, 07:52 Rok Mihevc Tadej Sadar

Ste radi srečni? In zdravi? Šinrin-joku ali gozdno kopanje že več desetletij velja za enega od stebrov japonske kulture, njihove umirjenosti in spokojnosti. Med gozdnim kopanjem se povežemo z naravo zadnja leta pa je tudi vse več znanstvenih dokazov, da ima izjemen vpliv na zdravje. V oddaji Sol in luč smo predstavili nekaj odlomkov iz knjige Z gozdom do sreče in zdravja, avtorja Qing Li – ja, ki je izšla pri založbi Učila.

Qing Li je strokovnjak za gozdno medicino, ki je dokazal, kako na nas vpliva bližina dreves. Nižji tlak, ublažen občutek stresa, večja vitalnost in okrepljen imunski sitem. »Vsi vemo, kako dobro se počutimo, kadar smo v naravi. Zvoki gozda, vonj dreves, sončni žarki, ki se poigravajo med listi in čist svež zrak nas pomirjajo, lajšajo stres in zaskrbljenost in nam pomagajo, da si zbistrimo misli. Čas preživet v naravi nam izboljša razpoloženje, nam vrne energijo in vitalnost, poživi in pomladi.«

Gozdno kopanje je kakor most
Vsi smo del naravnega sveta, naši ritmi so ritmi narave. Ko se počasi sprehajamo skozi gozd, svoje ritme uskladimo z naravo. Gozdno kopanje je kakor most. Ko uporabimo čutila, premostimo vrzel med seboj in naravnim svetom. In ko smo v harmoniji z naravo, počasi okrevamo. Naš živčni sistem si opomore, telo in um pa postaneta takšna, kakršna morata biti.

Človek vse bolj postaja hišna vrsta
93% svojega časa prebijemo v notranjih prostorih, 6% v avtomobilu, kar pomeni, da zunaj preživimo le polovico dneva na teden. Ob pametnih napravah v povprečju preživimo 8 ur in 41 minut na dan, kar je več, kot povprečen človek spi. Dobra novica je, da na naše zdravje vpliva že kratek čas, preživet v naravi. V dveh urah gozdnega kopanja se boste odklopili od tehnologije in upočasnili ritem vsakdanjega življenja. Znižali si boste raven stresa ter se sprostili.

Prisluhnite posnetku oddaje!

Sol in luč
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.