Državni zbor, poslanci
Davčna zakonodaja v očeh poslancev
Slovenija | 23.10.2019, 14:50 Tanja Dominko
V državnem zboru danes teče razprava o tisti plati našega življenja, ki ji nihče ne more ubežati. To so davki. Vlada je namreč pripravila paket davčne zakonodaje, s katero v določeni meri razbremeni plače, a po drugi strani manjko polni z višjimi davki na kapital. Minister za finance Andrej Bertoncelj se ob tem pohvali, da Slovenija na področju obdavčitve pravnih oseb ohranja nominalno stopnjo davka na trenutni višini 19 odstotkov. A poslanci so vendarle izražali pomisleke zaradi visoke dohodnine za tehnološki kader.
Uvodoma je spregovoril minister Bertoncelj in med razmeroma dolgo predstavitvijo povedal, kako bo ta pozitivno vplivala na tiste z minimalno in povprečno plačo. »Zaposleni z minimalno plačo bo tako ob minimalnem regresu dobil približno 150 evrov več v enem letu, če pa je prejel regres v višini povprečne plače, pa do 381 evrov več.«
Poslanci so to spremembo pri razbremenitvi stroškov dela večinoma pozdravljali, a vendarle marsikoga moti lestvica za odmero dohodnine. To, da je najvišji in najbolj obdavčen dohodkovni razred postavljen že zelo nizko- že pri 72 tisoč bruto letnih dohodkih, namreč ne vpliva spodbudno na tuje investicije in to, da bi odlična delovna sila ostala doma. V gospodarstvu imajo s tem težave, o tem smo v minulih dneh že poročali. Danes sta to omenila tudi poslanka SMC Monika Gregorčič in poslanec NSI Matej Tonin.
Monika Gregorčič, SMC: »Kako škodljive so posledice prevelikega davčnega primeža, pa lahko v praksi že vidimo, ko so nekateri ustanovitelji najbolj propulzivnih slovenskih podjetij v tujino prenesli ne le sedeže teh podjetij, pač pa tudi svoja davčna rezidentstva in sledili so jim tudi njihovi najboljši razvojni kadri. Na ta način so v tujino odšle cele generacije najboljših. Na drugi strani pa je nemogoče oceniti, koliko potencialnih tujih investitorjev se do sedaj ni odločilo za vstop na naš trg ravno zaradi neugodnega poslovnega okolja, katerega ključni element je davčna politika.«
Matej Tonin, NSI: »In vprašajmo se, zakaj se ta velika svetovna podjetja zlasti selijo na Irsko, zakaj se selijo v Estonijo, na Češko in tako naprej. Zakaj ne v Slovenijo - zaradi tega, ker v Sloveniji zaradi nekih iracionalnih ideoloških razlogov vztrajamo na tem, da je treba ustvariti videz, da se bogatim pobere vse.«
A bogati se znajo optimizirati, zato bo Slovenija potegnila kratko, oceni Tonin. »Na koncu tovrstne določbe škodijo samo Sloveniji in našim državljanom, ker k nam ne prihajajo najbolj razvita tehnološka podjetja.«
V SMC bodo paket podprli, je pa Monika Gregorčič, SMC, kritično ocenila izjave LEVICE o tem, da gre za nagrajevanje bogatih. Pravi, da gre za davčni populizem, ki ne bi smel imeti mesta v današnji vsebinski razpravi.
V SD predloge podpirajo, Jani Prednik pa je pokazal, kako konceptualna razlika je med njimi in Novo Slovenijo ter tudi, da so zelo blizu razmišljanju Levice, saj bi kapital obdavčil še bolj. »Socialni demokrati obžalujemo, da pripravljavci zakona niso bolj ambiciozno posegli po progresivni lestvici tudi za obdavčitev kapitalskih dohodkov.«
Razkorak se je pokazal tudi med njimi in LMŠ. Lidija Divjak Mirnik: »Eni prispevajo več, ker tudi več zaslužijo, nekateri pa manj zaslužijo, in seveda tudi sorazmerno prispevajo manj in mi ne moremo govoriti o črno belih in kako se ubogim jemlje in daje za ene kavico, vsem ostalim, grdim lumpom, bogatašem v Sloveniji, kajne, ki tako in tako so s tem grdim kapitalizmom prišli do tega, da imajo pa zdaj 2 tisoč 150 evrov plače, oni, oni pa dobijo ne vem koliko. Skratka, spoštovane dame in gospodje, jaz mislim, da so to preresne teme, o katerih ne moremo govoriti populistično, še manj pa črno belo, ker tudi svet ni črno bel, žal, čeprav bi mogoče nekateri to radi.« V LMŠ sicer predloge podpirajo.
V SDS očitajo koaliciji mačehovski odnos do gospodarstva. Andrej Šircelj: »Se zelo mačehovsko obnašate do tistih, ki dajejo delo. In ti so v Sloveniji premalo spoštovani. Tudi zaradi tega, ker govorite, kako so najbogatejši, pa kapital, pa gor pa dol. Ampak tisti dajejo delo tistim, da lahko preživijo, da živijo bolje. … Mi smo seveda za to, in jaz osebno tudi, da delavci in da zaposleni dobijo več. Na drugi strani pa kakršnokoli povečevanje davkov ni enostavno sprejemljivo.«
Razprava še traja, glasovanje sledi pozno zvečer, a podpora naj ne bi bila vprašljiva.