Maja MorelaMaja Morela
Aleš KarbaAleš Karba
Tone GorjupTone Gorjup
Napad na dvojčka (foto: http://historicalwallpapers.blogspot.com)
Napad na dvojčka

Napad na dvojčka 11. septembra bistveno spremenil boj proti terorizmu

Svet | 11.09.2019, 11:19 Andrej Šinko

V ZDA obeležujejo 18. obletnico terorističnih napadov 11. septembra 2001, ki so terjali skoraj 3000 življenj. Teroristi so takrat zajeli več potniških letal in z njimi strmoglavili v več tarč, med njimi v stolpnici Svetovnega trgovinskega centra. Dogodek pa je bistveno spremenil delovanje držav v boju proti terorizmu.

Teroristični napad 11. septembra 2001 je bil prelomen. Po njem se je začela vojna proti terorizmu, ki je vključevala vojaška posredovanja v nekaterih državah, vplival pa je tudi na spremembo zakonodaje v ZDA, ki je globoko posegla v človekove pravice, je opozoril strokovnjak za varnost Boštjan Perne. Ob tem je dodal, da so se evropske države resneje soočile z bojem proti terorizmu šele po pojavu skrajne Islamske države, ki je tarče iskala zlasti v evropskih mestih.

Evropa je po besedah Perneta zato »bistveno spremenila svoj protiteroristični sistem«. »Delovanje v boju proti terorizmu ni zgolj v rokah obveščevalnih služb in varnostnega aparata, ampak mora biti zastavljeno širše, tudi z deradikalizacijo v šolskem sistemu in drugih socialnih sistemih,« je menil Perne.

V zadnjem obdobju se je zato število napadov v Veliki Britaniji, Franciji, Belgiji, Španiji in drugih večjih evropskih državah zmanjšalo. Sogovornik pravi, da so varnostni organi postali učinkovitejši pri odkrivanju mrež, saj »dajejo bistveno večji poudarek odkrivanju terorističnih aktivnosti že v zgodnjih fazah«. Pri tem je omenil faze radikalizacije, sovražnega govora in pripravnih dejanj za izvedbo terorističnih aktivnosti.

Čeprav se zmanjšuje tudi vpliv Islamske države, pa Perne opozarja, da je teroristična grožnja še zelo živa. »Namesto Islamske države bo prišla neka druga skrajna islamska organizacija, zaradi tega, ker bistvena vprašanja, ki so spodbudila nastanek Islamske države, še vedno niso rešena, med drugim sunitsko vprašanje na področju Sirije in Iraka.«

Zato bo po njegovih besedah tudi v prihodnje nujno delovanje v boju proti terorizmu, pri čemer bo največji izziv iskanje ravnotežja med zagotavljanjem varnosti in poseganjem v človekove pravice.

Svet, Evropska Unija
Utrinek iz enega od tradicionalnih osrednjih koncertov dijakov in učencev v sklopu Tedna katoliških šol  (photo: stanislav.si) Utrinek iz enega od tradicionalnih osrednjih koncertov dijakov in učencev v sklopu Tedna katoliških šol  (photo: stanislav.si)

Teden katoliškega šolstva 2025

Tradicionalno se na Radiu Ognjišče vsako leto v postnem času pridružimo dobrodelnemu projektu v pomoč učencem in dijakom katoliških šol, ki zaradi skromnejših finančnih razmer v družinah ne ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...