Kristjani v Iraku
Razmere na planoti Ninive pet let po prisilnem eksodusu kristjanov
Cerkev po svetu | 07.08.2019, 13:19 Marta Jerebič
Mineva pet let od množičnega bega kristjanov z iraške planote Ninive. Islamska država je med 6. in 8. avgustom leta 2014 z domov pregnala 120 tisoč kristjanov. Kakšne so danes razmere tam?
Kristjani so se na planoto Ninive postopoma začeli vračati pred dvema letoma. Doslej se je vrnilo 46 odstotkov družin. Obnovo njihovih hiš je s pomočjo donacij večinoma financirala papeška fundacija Pomoč Cerkvi v stiski.
»Vračanje je zelo počasno. Če ni nacionalnih in mednarodnih zakonodajnih zagotovil za dostojanstveno in svobodno življenje, se je tistemu, ki je odšel, težko vrniti. Obnova je odvisna od številnih, krščanskih, katoliških organizacij,« je za Vatican News povedal prefekt Kongregacije za evangelizacijo narodov, kardinal Fernando Filoni, ki je bil med letoma 2001 in 2006 tudi nuncij v Iraku in Jordaniji.
Mosul
Še bolj so razmere zapletene v Mosulu, kamor se je od 15 tisoč kristjanov vrnilo le nekaj deset ljudi. Tam do začetka obnove sploh še ni prišlo, saj ni stabilne lokalne vlade. Prav tako zaradi pomanjkanja varnosti obnove ne morejo sprožiti nevladne ali cerkvene organizacije.
Iračani veliko upanja polagajo v papežev obisk, do katerega naj bi predvidoma prišlo spomladi prihodnje leto.