Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

AVDIO: Neenotna navodila bodo prinesla neenakosti in nezadovoljstvo

Slovenija | 20.08.2019, 16:36

Minister za zdravje Aleš Šabeder je sredi maja podpisal soglasje k dokumentu o poklicnih kompetencah v dejavnosti zdravstvene nege. S tem so začeli teči roki, v katerih je treba podeliti licence tistim srednjim medicinskim sestram, ki so 12 let vsaj polovico delovnega časa opravljale tudi naloge diplomiranih medicinskih sester. V Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije opozarjajo na kratko časovnico, omenjajo tudi več ostalih pomislekov.

Roki so padli v čas dopustov

Pogodbe, ki srednje medicinske sestre z izpolnjenimi pogoji prerazporejajo na delovna mesta diplomiranih medicinskih sester, je bilo treba podpisati do minulega konca tedna. To je le eden od rokov, ki je padel v čas dopustov in ki v počitniških dneh vodstvom javnih zdravstvenih zavodov povzroča sive lase. Trenutno je namreč težko izvajati celo redne zadolžitve. Marsikdo je upe polagal v intervencijski zakon, a je ta za zdaj obležal v predalu. "Imamo zagotovilo, da bi ga ministrstvo za zdravje lahko predlagalo, a na žalost so nekateri roki že potekli, kar lahko privede do negativnih posledic za tiste, ki določenih aktivnosti še niso izvedli," pojasnjuje direktor združenja Marjan Pintar.

Kazni so razmeroma visoke. "Od 3 tisoč do 50 tisoč evrov za pravno osebo in od 300 do 5 tisoč evrov za odgovorno osebo."

Bodo neenotna navodila pri presoji izpolnjenih pogojev vodila v nezadovoljstvo?

Kot še poudarjajo v združenju, je ugotavljanje preseganja kompetenc vse prej kot preprosto, pomanjkanje enotnih navodil vodi v različne prakse. "Bojimo se, da utegnejo zato nastati velike neenakosti med javnimi zdravstvenimi zavodi in posledično nezadovoljstvo med zdravstvenimi delavci."

Pred spremembami je treba pretehtati učinke

Prihaja tudi do drugačnega razmerja med srednjimi in diplomiranimi medicinskimi sestrami, v združenju se prav tako ne strinjajo s trditvijo, da ne bo finančnih posledic. "Pred kakršnokoli spremembo je treba oceniti vse morebitne učinke in iskati prave rešitve, da ne bo škode," meni Pintar.

Slovenija, Politika
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...