Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Pedagoginja in andragoginja Manja Kristanc (foto: Tanja Dominko)
Pedagoginja in andragoginja Manja Kristanc

Popravni izpit ni konec sveta

Svetovalnica | 29.07.2019, 14:26 Tanja Dominko

Manja Kristanc, ki je po izobrazbi univ. dipl. pedagoginja – andragoginja, se že vrsto let ukvarja s pomočjo staršem in otrokom na področjih učenja … Počitnice so za marsikaterega dijaka manj sproščene, saj se sooči z izkušnjo popravnega izpita. Če na prvem roku ni bil uspešen, ima avgusta še eno možnost. Skratka, pokvarjene počitnice, bi rekel marsikdo.

Po besedah Manje Kristanc nam popravni izpit največkrat pove, da dijak nima dobrih delovnih navad. »Bi pa rekla, da v gimnaziji lahko precej hitro pride do popravnega izpita, lahko da nisi popravil samo enega predmeta. Gre pa lahko za več dejavnikov. Mnogi v osnovni šoli niso naučili sedeti, niso razvili metod učenja, in ko je učne snovi veliko, nastane problem.«

»Popravni izpit ni konec sveta, je pa vsekakor rdeči alarm.« Hkrati je popravni izpit vedno priložnost za nekaj pozitivnega. »Da otroka vprašamo, kakšna je njegova odgovornost pri tem, kakšen je odnos do tega, ni pa čas, da bi pridigali, grozili, uporabljali neke negativne metode, ker to ne bo pomagalo.«

Kristančeva poudari, da je pomembna podpora staršev pri učenju, pomemben je pozitiven odnos, čustvena razsežnost. »Kadar smo v stresu, možgani ne bodo sprejemali učne snovi, ne bomo se sproščeno učili, ker se te nevronske povezave skrčijo. Za učenje je pomembno, da smo v nevtralnem, rahlo pozitivnem čustvenem stanju.«

Kako se lotiti popravnega izpita?

»Veliko večja verjetnost je, da se bomo z najstnikom pogovorili o načrtih, o tem, kako se bo lotil dela, če imamo pozitiven odnos z njim. Vprašamo ga lahko, ali potrebuje pomoč. Pomembno je, da ima redne zdrave obroke, da zaužije veliko vode. Da mu pomagamo pri strukturiranju časa za učenje. In pomembno je odstraniti motilce, ki so velik problem.« Kot pojasni Manja Kristanc, so imeli lani primer dijaka, ki je mobilni telefon prepustil mami v tem času, torej je bil dovolj zrel in odgovoren in je zato pri popravnem izpitu tudi uspel.

Z gostjo smo spregovorili tudi o dilemah, ali naj starši pustijo najstnika doma v času priprav na izpit, oni pa gredo na dopust, odgovoru prisluhnite v posnetku oddaje.

 

Svetovalnica
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...