Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Maksuti: Nova sestava Evropskega parlamenta otežuje dogovarjanje

Slovenija | 27.05.2019, 15:10 Andrej Šinko

Evropske volitve so nekoliko premešale karte, saj bo nova sestava Evropskega parlamenta precej bolj razdrobljena. Spreminja se tudi razmerje med poslanci iz Slovenije, saj bodo tako leve kot desne stranke imele po štiri predstavnike.

Rezultati evropskih volitev v Sloveniji niso presenečenje, glede dveh mandatov LMŠ in SD pa sodelavec Inštituta za politični menedžment dr. Alem Maksuti pravi: »Mislim, da je to rezultat srečnih okoliščin in volilne matematike, tako da ne bi bilo čudno tudi, če bi kdo pod pragom dobil še kakšnega poslanca.«

Sogovornik meni, da Levica ni dobila evropskega poslanca zaradi neuspešne mobilizacije svojih volivcev, slab rezultat SMC in DeSUS pa je »produkt neke dobe, ki je mimo«. »Govorimo o igri ničelne vsote, kar pomeni, da je njihov poraz povezan z uspehom LMŠ. Torej, tisti ki so nekoč volili za stranko Mira Cerarja in morda Stranko Alenke Bratušek, ali pa pred tem še kakšno stranko Zorana Jankovića, so zdaj pri Marjanu Šarcu.«

Tudi izvolitev evropskih poslancev iz Slovenije je bila pričakovana, saj so volivci izbrali najbolj prepoznavne obraze strank in večinoma tudi nosilce list.

V zvezi z delitvijo poslanskih mest v Evropskem parlamentu pa so se zadeve precej spremenile, saj Evropska ljudska stranka ter skupina Socialistov in demokratov skupaj nimata več večine. »To je rezultat upada podpore nekim konvencionalnim strankam na nacionalni ravni in pojava novih akterjev, ki obljubljajo neke rešitve oziroma odgovore na aktualne probleme. V tem smislu menim, da je njihov poraz povezan s tem, da so druge stranke dobile več.«

To pa bo zagotovo bistveno vplivalo tudi na delovanje Evropske komisije. »Evropska komisija kot neki kvazi izvršni organ Evropske unije predstavlja pač skupek različnih interesov. In v tem primeru bo razmerje moči presodilo o tem, kdo bo nominalno predlagan za predsednika in ali bo dobil volilno večino. Ta večina pa bo odvisna od dogovora politike, tukaj bo veliko barantanja, trgovanja in veliko zarečenih besed. Kar pomeni, da bo veliko teh stvari, ki so bile zastopane v kampanji, moralo pasti v vodo, ker kompromis v razdrobljenem sistemu je vedno težji, kot če imaš jasne akterje,« pravi Maksuti in dodaja, da se Evropa spreminja, odsev česar so trenutna razmerja v Evropskem parlamentu.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...