Maja MorelaMaja Morela
Miha MočnikMiha Močnik
Tone GorjupTone Gorjup
Drugi misijonski večer (foto: Marko Zupan)
Drugi misijonski večer

VIDEO: Jezusu ni bilo treba biti "top"

Oddaje | 08.04.2019, 22:15 Rok Mihevc

Po drugem misijonskem večeru bi že lahko rekli, pa še kako je Cerkev mlada! Koliko bogastva in globine se je čutilo v vseh odgovorih župnika Saše Mugerlija ter »štiriperesne deteljice« vseh katoliških gimnazij, Ane, Danijela, Tomaža in Mateja.

Če mladi čutijo ljubezen, se vrnejo domov

Razmišljali so o naslovu drugega dneva, ki je lahko teološko malo izzivalen in sicer, ali je bil Bog kdaj najstnik? Ana na to obdobje gleda kot na nek čas, ko se mora najstnik dokazati in biti »top« v družbi. »Jezus pa je bolj iskal, kje bi lahko pomagal in je začel odkrivati, da lahko pomaga drugim, ne da bi potreboval za to kakšne moči.«

Najstnik je Jezus gotovo bil in kljub temu, da v svetopisemskem odlomku piše, da je bil pokoren, je gotovo ušpičil kakšno neprijetno, je dejal Tomaž, Matej pa dodal, da je bil tak kot mi vsi in je znal tudi oporekati. Sašo: »Jezus nas uči, da se nam ni treba dokazovati, saj smo vedno ljubljeni od Očeta. Ta zavest ljubljenosti je pomembna in nam prihrani marsikatero trpljenje v najstništvu."

Če mladi niso sprejeti, radi v stranpoteh tudi ostanejo, se je strinjal Danijel. Če pa čutijo ljubezen, potem lahko najdejo smisel in se vrnejo domov. »Zdi se mi, da je sprejetost najpomembnejša stvar v tem našem obdobju. Ključno vlogo igrajo prijatelji, družina, da pomagamo tistim, ki so na stranpoteh.«

Matevž je opozoril na globalno raven današnje družbe, ko imamo možnost masivne komunikacije in pridobivanja informacij. »S tega vidika je naše obdobje različno od Jezusovega, v marsičem pa je podobno. Mladina je skozi celotna obdobja želela biti sprejeta in enakovredna. Pomembno pa je, kako odreagira na pritiske družbe.«

© Rok Mihevc

Strah pred mnenjem drugih

Sašo Mugerli je povedal, da je kot najstnik za napake obtoževal bolj sebe kot pa okolico. »Lahko imaš v nekem obdobju črn in negativen pogleda nase. Gre za fazo prečiščevanja. Tem dejanjem lahko damo preveliko težo in konkretno zabluzimo.«

Dijaki so se strinjali, da veliko dajo šola, vzgoja, župnija, a da se največ za svojo prihodnost naučiš na svojih napakah. »Velikokrat se mladi podcenjujemo, česa vsega smo sposobni in zaradi strahu pred obsodbami ne pokažemo, kaj zmoremo. Mediji imajo tu veliko vlogo, ker nam dajejo neke cilje, kakšni naj bi bili, da bomo všeč svetu,« je povedala Ana. Tomaž se je strinjal, da je strah ključen dejavnik pri ustvarjanju izkušenj. »Če mlad človek ni srečen oz. ne najde smisla, se ne zaveda, kaj je njegova želja in to je lahko velik problem.«

Ali čutite, da lahko dosežete vrhove sveta?
Ana: »Mladi smo sedanjost, imamo energijo, vizijo, moč in voljo, če je le v nas samoiniciative, da si želimo nekaj doseči.«
Matej: »Če imaš veliko željo po nečemu, lahko dosežeš marsikaj.«
Tomaž: »Če nisi ti tisti, ki govori, da se ne splača, potem ti bo uspelo. Ko si prepričan, da to hočeš, ni nobenega, ki te lahko pri tem ustavi.«

Po veselju nam Bog kaže, kje nas hoče imeti

Sašo Mugeli je bil navdušen nad pozitivnostjo mladih v debati, saj je bilo videti, da je en bolj navdušen kot drugi. Kot je dejal, ni želel zamoriti debate, a je želel opozoriti, da pa je na drugi strani veliko mladih, ki se zapirajo in ne premaknejo nikamor. »Po veselju nam Bog kaže, kje nas hoče imeti. Če se v tistem stanju počutimo žalostni, smo zgrešili cilj in smer.«

Govoril je tudi o ubogljivosti, ki sicer danes ni moderno. »Če grem na neko pot, je pametno, da vzamem s sabo nekoga, ki pozna pasti in nevarnosti, se nanj zanesem in preživim. Neumno je, da imam vodiča na razpolago, jaz pa grem po svoje. Dobro je sicer, da se najstnik malo opeče, saj potem ceni tistega, ki ga vodi po pravi poti. Ta ubogljivost nas večkrat reši in Bog bolj ve, kaj je za nas dobro, kot mi sami.«

Lepo tolažbo za vse, ki vzgajajo, pa je dal Danijel, ki je povedal, da ko se ne strinja s starši in ve, da je naredil napako, »fura« svojo trmo naprej, samo zaradi principa. »A starejši ko si, bolj vidiš, da imajo oz. so imeli prav.« In tu je na delu v mladosti res Sv. Duh, je dejal Sašo. »Na vsakem najstniku bi moralo pisati, Pozor, Sveti Duh na delu! Ki ruši stvari, ki so slabe in na novo postavlja dobre. Sem ponosen na take mlade, taki mladi so sedanjost in ne prihodnost Cerkve.«

Kaj bi vnesli v Cerkev, da bi jo pomladili, kaj bi morala narediti Cerkev, kako sami doživljajo Boga in kako se Bog kaže v njihovem življenju, pa prisluhnite v posnetku oddaje ali si poglejte video.

 

Oddaje, Radijski misijon
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba?

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...