Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Radio Ognjišče (foto: ARO)
Radio Ognjišče

Macron: Katedralo bomo obnovili v petih letih

Komentarji | 17.04.2019, 15:42 Petra Stopar

Preiskovalci si ogledujejo pogorišče notredamske katedrale v Parizu, ki jo je v ponedeljek zvečer zajel ogenj. Ocenjujejo, da se splošna konstrukcija dobro drži. O tem, kako je požar sovpadel z napetimi socialnimi in političnimi razmerami v državi, smo se pogovarjali s teologom in filozofom p. dr. Edvardom Kovačem. Opozoril je tudi na globoko duhovno sporočilo pariške stolnice, ki je vse od 12. stoletja cerkev vseh ljudi, še posebej pa nagovarja malega človeka.

Katedrala Naše Gospe v Parizu je delno uničena, porušilo se je leseno ostrešje iz 13. stoletja in stolpič, ki je bil na sredini. Najpomembnejše dragocenosti so rešene. Ker še vedno poteka ogled pogorišča, obseg škode na kulturnem spomeniku svetovnega pomena še ni znan. Neznanka ostaja tudi vzrok požara, a za zdaj se zdi najverjetnejša domneva, da je bil požar povezan z obsežnimi obnovitvenimi deli.

V znak solidarnosti s pariško nadškofijo bodo zvečer zazvonili zvonovi vseh katedral po Franciji. Obredi v sklopu stolne župnije v teh dneh potekajo v bližnji cerkvi sv. Sulpicija, kjer je bila danes že nadškofova krizmena maša. Nedeljska velikonočna maša pa bo v gotski cerkvi sv. Evstahija, nam je sporočil p. dr. Edvard Kovač, ki je bil dolga leta študentski duhovnik v Parizu.

Teologi: Marija varuje francoski narod

Kot nadaljuje Kovač, so bili Francozi tik pred revolucijo, sporom: »Francoski predsednik Macron bi moral imeti ravno na večer požara govor o tem, kaj so ljudje napisali v pritožbene knjige in na sam sveti teden bi se Francozi spet do kraja skregali. Zdaj pa jih je nekako Marija, ki se je žrtvovala s svojo cerkvijo, združila, da morajo stopiti skupaj. Streha v obliki križa je gorela, ob čemer so doživeli veliki petek, zdaj pa pravijo, da morajo doživeti tudi velikonočno jutro, svetlobo, novi polet, novo upanje in novo ljubezen med kristjani in vsemi Francozi.«

Predsednik Emmanuel Macron je namreč mednarodno skupnost že na večer izbruha požara pozval k pomoči pri obnovi gotske katedrale in napovedal: »Katedralo bomo obnovili, da bo še lepša. Želim, da bi to storili v petih letih. (…) Sinoči smo v Parizu videli, da se lahko mobiliziramo, poenotimo za zmago. V naši zgodovini smo gradili mesta, pristanišča, cerkve (...) vsakič smo jih obnovili.«

Mnogi premožni Francozi, podjetja, Združeni narodi, Unesco, Evropska unija in posamezne države so glede na obljube zbrali že več kot 800 milijonov evrov finančnih sredstev, države pa ponujajo predvsem pomoč strokovnjakov.

Papež Frančišek med splošno avdienco posebej pozdravil francoske romarje

Še posebej se je sveti oče zahvalil gasilcem, ki so se v ponedeljkovi noči borili z ognjenimi zublji na pariški stolnici: »Dragi bratje in sestre, žalosten sem in se čutim blizu vas. Vsem, ki so se velikodušno darovali in s tem tvegali tudi svoja življenja, da bi zavarovali baziliko, je hvaležna celotna Cerkev. Naj vas blagoslovi Devica Marija in naj podpira delo obnove: delo naj poteka soglasno ter na Božjo čast in slavo.«

Komentarji, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...