Štefan IskraŠtefan Iskra
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović
Nadškof Zore in škof Štumpf med sveto mašo (foto: p. Ivan Rampre)
Nadškof Zore in škof Štumpf med sveto mašo

Katoliški novinar mora biti brez strahu, v službi resnice in strokoven

Slovenija | 24.01.2019, 15:48 Tone Gorjup

Ob godu Sv. Frančiška Saleškega, zavetnika katoliških časnikarjev in pisateljev, je ljubljanski nadškof Stanislav Zore pripravil letno srečanje za zaposlene, novinarje in urednike v katoliških medijih. Srečanje se je začelo s sveto mašo v nadškofovi kapeli, kjer je nadškof Zore spregovoril o pomembnih temeljih katoliškega novinarstva. Sledilo je razmišljanje o kulturi oziroma nekulturi dialoga ter sovražnem govoru.

Z nadškofom Stanislavom Zoretom so somaševali škof Peter Štumpf, ki je pri škofovski konferenci odgovoren za medije, in duhovniki iz časnikarskih vrst. Nadškof je najprej vse navzoče povabil, naj vstopimo v sveto daritev: »najprej hvaležni za darove, ki jih imate; hvaležni za ljudi, ki jim oznanjate, vsak na svoj način; hvaležni za vse odzive, ki ste jih deležni, čeprav niso vedno najbolj prijazni ali pa srce božajoči in hvaležni za vse tiste skrite sadove, ki jih boste spoznali takrat, ko se vam bo Resnica razodela iz obličja v obličje, do takrat pa ostajajo skrite.« V nagovoru po evangeliju je nadškof Stanislav Zore opozoril na pomen katoliških medijev v krajevni Cerkvi in neprecenljivo vlogo: »ker po vašem delu, vaših sposobnostih in po vaši strokovnosti tudi Cerkev vstopa v širši prostor družbe, kakor bi mogla kadarkoli stopiti samo s prižnic ali z drugih srečanj, ki se jih lahko duhovniki in škofje udeležujemo.«

V nadaljevanju je nadškof ob zgledu Frančiška Saleškega, ki je ima odlično mesto v francoskem slovstvu, vsebinsko pa v vsem katoliškem svetu, opozoril na nekatere drže, ki si jih mora privzgojiti vsak, ki dela pri katoliških medijih. Najprej se mora znebiti strahu. Biti mora v službi resnice in se ne prilagajati trenutnim razmeram. Biti mora temeljito izobražen. Resnico oziroma oznanilo mora prevajati v ljudem razumljiv jezik. Iskati in najti mora najbolj primeren način sporočanja. Biti stalni iskalec poti do ljudi. Zazrt mora biti v Kristusa. Tisti, ki dela v katoliškem mediju, mora verovati. Vsako sporočilo bi moral preverjati skozi Kristusa, ki je Resnica. In šele po tem preverjanju bo sporočilo res v službi resnice in bo prispevalo k širjenju resnice. S tem pa je neposredo povezana Ljubezen. Ko sedimo za računalnikom, moramo biti v odnosu s Kristusom, v odnosu s Cerkvijo in v odnosu s tistim, ki mu je namenjeno moje sporočilo. Zato je prav, da je vsako sporočilo preverjeno tudi skozi ljubezen.

Po maši smo prisluhnili razmišljanju ustavnega pravnika Andraža Teršek o pravnih osnovah svobode govora in o sovražnem govoru, ki pri nas postaja orodje ideloških spopadov. Zadnji del srečanja je bil namenjen medsebojnemu spoznavanju in druženju.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...