Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

AVDIO: Slovenija čaka celovito davčno reformo, za zdaj še ni pričakovati večjih premikov

Slovenija | 03.01.2019, 17:55

Slovenija že dolgo čaka na celovito davčno reformo. Da jo naša država resnično potrebuje, opozarjajo v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj. A novo leto za zdaj ne obeta resnejših premikov na tem področju, čeprav naj bi bila to ena prednostnih nalog finančnega ministra Andreja Bertonclja.

Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj je Sloveniji celovito davčno reformo priporočila v začetku lanskega poletja. Z njo naj bi se naša država pripravila na staranje prebivalstva. Stroški za pokojninski sistem, zdravstveni sistem in dolgoročno oskrbo bodo namreč že v nekaj desetletjih zelo porasli, ljudje bodo morali delati dlje. Takratna finančna ministrica Mateja Vraničar Erman se je s tem strinjala, a dejala, da bodo končne odločitve prepuščene prihodnji vladi. To smo dobili sredi septembra, ko je bilo vodenje pristojnega resorja zaupano Bertonclju. Ta je poudaril, da je treba najti uravnoteženje oziroma primerno rešitev tako za obdavčitev dela kot kapitala.

Bertoncelj je moral skupaj s premierjem Marjanom Šarcem še pred nastopom mandata miriti gospodarstvenike. Ti so kot škodljive za slovensko poslovno okolje prepoznali nekatere ukrepe, ki jih je vlada zapisala v koalicijsko pogodbo. Nekateri so zagrozili s selitvijo v tujino. "Če bi se izkazalo, da bi vendarle hoteli spreminjati politiko pri davku na kapitalske dobičke, bi to bil predvsem v delu, ki se nanaša na dividende, avtogol. Zdajšnja ureditev namreč spodbuja podjetnike, da reinvestirajo dobičke v nova delovna mesta, kar je tudi pripeljalo do tega, da imamo višjo gospodarsko rast in manj zadolžena podjetja," je za naš radio ocenil predsednik Kluba slovenskih podjetnikov Goran Novković. "Zavedamo se, da so predvsem nekatera velika podjetja z olajšavami za razvoj in raziskave lahko prišla do praktično ničelnega davka od dohodka pravnih oseb, to je dobiček podjetij, ne posameznikov. Na tem področju se strinjamo, da bi nekoliko dvignili spodnjo mejo. A ob tem pričakujemo bistveno bolj občutno razbremenitev plač. To je rak rana slovenskega podjetništva in gospodarstva. Vsi skupaj moramo poskrbeti za večjo motivacijo zaposlenih."

Odkar je jeseni nastopila mandat, se je vlada že soočila z nekaterimi poskusi znižanja davkov. SDS je decembra že drugič poskusila znižati stopnje po dohodninskih razredih in zvišati splošno olajšavo pri dohodnini, slednjo je poskusila zvišati tudi NSi. Nespremenjen ostaja davek na dodano vrednost, ki je bil leta 2013 uveden kot začasen ukrep, a je leta 2015 postal trajen.

"Visoka nihanja so zelo težka in problematična. Razmišljati bi morali na srednji rok in se ne osredotočati le na dogodke enega leta ali na še krajši čas, samo da je danes dobro … Razmišljati bi morali o tem, kaj je naš cilj in kje so naši zgledi," pa je ob tem za Radio Ognjišče poudaril prvi guverner banke Slovenije France Arhar.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...