Papež v zaporu v Panami
Vsakdo je več od oznak
Svet | 26.01.2019, 09:05 Marta Jerebič
Papež je prvič v zgodovini svetovnih dnevov mladih spokorno bogoslužje vodil v zaporu, kjer je spovedal 5 mladih.
Petek na svetovnem dnevu mladih je že tradicionalno namenjen spokornemu bogoslužju in križevemu potu.
Ekipa strokovnjakov je 5 zapornikov, 4 fante in eno dekle, ki jih je papež spovedal, izbrala izmed tistih, ki še potrebujejo odločilno spodbudo za spremembo življenja. Obsodil je stigmatiziranje. »Vsak med nami je mnogo več od svojih oznak,« je dejal in jih pozval, naj poslušajo glasove, ki spodbujajo h gledanju naprej, in ne tistih, ki jih vlečejo k tlom.
Obsodil je družbe, ki svoje energije osredotočajo na godrnjanje in ogorčenje, namesto v ustvarjanje priložnosti in prizadevanje za spremembe.
V zaporu, ki ga je obiskal papež, kazen prestajajo mladi od 14 do 25 let starosti za zločine, ki zajemajo tatvine, trgovino z mamili, pa tudi umore. Na njegov prihod so se pripravljali več mesecev, tudi tako, da so sami izdelali spovednice, ki so bile uporabljene za spokorno bogoslužje.
Kot je pojasnil začasni vatikanski tiskovni predstavnik Alessando Gisotti se papežev obisk v zaporu uvršča med njegove petke usmiljenja.
Prefekt dikasterija za komunikacije, Paolo Ruffini, pa je dejal, da je bilo to srečanje ključ za razumevanje celotnega svetovnega dneva mladih in papeževega nauka. Frančišek je namreč izrazil bližino mladim, ki so prekršili zakon, vendar pa imajo še vedno možnost, da se odkupijo.
Zvečer je sledil še križev pot, pri katerem je papež spregovoril o tem, kako se kalvarija Božjega sina, njegovo trpljenje nadaljuje tudi v današnjem času – še posebej pri migrantih, ki so prisiljeni zapustiti svojo domovino, pri ženskah, ki so oropane dostojanstva, pri mladih, ki ostanejo brez upanja in sanj – vse to pa ob ravnodušnosti današnje družbe. Papež je obsodil kulturo medvrstniškega nasilja, nadlegovanja in ustrahovanja.
"Umaknili smo pogled, da ne bi videli; zatekli smo se v hrup, da ne bi slišali; zamašili smo si usta, da ne bi vpili. Skušnjava je vedno ista. Križev pot tvojega Sina se nadaljuje v mladih z mrkimi obrazi, ki niso več sposobni sanjati, ustvarjati in izumljati prihodnosti ter so se odločili upokojiti, vdani v usodo ali konformizem, ki je ena izmed najbolj zaužitih drog našega časa,« je dejal papež in dodal, da Cerkev želi spodbujati kulturo sprejemanja, in spremljanja, ki ne daje oznak in posplošuje.