Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Papež in diplomatski zbor (foto: )
Papež in diplomatski zbor

Zaradi populizmov je večstranska diplomacija v krizi

Svet | 07.01.2019, 13:00 Marta Jerebič

Papež je danes sprejel veleposlanike, akreditirane pri Svetem Sedežu. V nagovoru so odmevale teme, kot so: migracije, spolne zlorabe, nasilje nad ženskami, mladi, nove oblike suženjstva, nemoralnost jedrskega orožja, odnos do planeta. Sveti sedež ima diplomatske odnose s 183 državami, tem se pridružujeta še Evropska unija in Suvereni malteški viteški red.

V medijih odmevajo predvsem papeževe besede o spolnih zlorabah in migrantih: »Zlorabe mladoletnih so eden najbolj nizkotnih in zlobnih zločinov. Neizprosno odvzamejo najboljše, kar človeško življenje daje nedolžnemu, in povzročijo nepopravljivo škodo za vse življenje.«

Sveti sedež in Cerkev po svetu si prizadevata za preprečevanje teh zločinov in njihovo prikrivanje, v ta namen bo februarja v Vatikanu srečanje vseh predsednikov škofovskih konferenc, ki bodo osvetlili dejstva in iskali rešitve za celjenje ran.

V zvezi z migranti in begunci je papež poudaril, da je potreben skupen in konkreten odgovor. »Izziva migracij ni mogoče reševati z logiko nasilja, zavračanja ali delnimi rešitvami.«

Nasploh je Frančišek poudaril pomen sodelovanja med narodi in večstranske diplomacije, ki je danes šibka zaradi nacionalističnih in populističnih teženj. Po njegovih besedah je treba iskati skupno dobro vseh narodov in sprejemati neizogibne kompromise, saj drugače pride le do nadvlade močnejšega nad šibkejšim, težave pa se poglabljajo.

V tem smislu je omenil sporazum med Vatikanom in Kitajsko o imenovanju škofov, ki so sedaj prvič po dolgem obdobju v polnem občestvu s Petrovim naslednikom in vesoljno Cerkvijo. Izrazil je upanje, da bodo v prihodnje rešili odprta vprašanja in zagotovili izvajanje verske svobode.

Med državami je papež posebej omenil Sirijo, Bližnji vzhod, izraelsko-palestinski konflikt, Severno Korejo, Ukrajino in Venezuelo ter spregovoril o potencialu Afrike.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«