Blaž LesnikBlaž Lesnik
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik

Z januarjem doslednejše zaračunavanje nenujnih obiskov na mariborski urgenci

Slovenija | 29.12.2018, 15:04

V začetku novembra so v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor uradno začeli izdajati račune za nenujne obiske bolnikom, ki obiščejo njihov del urgence. Z novim letom pa bodo začeli to prakso izvajati bolj intenzivno, kaj to pomeni smo vprašali vodjo prehospitalne enote nujne medicinske pomoči v UKC Maribor Štefana Mallya.

Urgentna služba je fizično nameščena v urgentnem centru v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor. Zaračunavanje nenujnih obiskov se nanaša na del urgence, kjer na tabli piše "bolezni", medtem ko pri "poškodbah", torej na kirurškem delu urgence, o tem ne razmišljajo, saj je pri njih nenujnih obiskov zelo malo.

"Odločili smo se za skrajni ukrep za skrajno nenujne stvari," je povedal vodja prehospitalne enote nujne medicinske pomoči Štefan Mally. Vsak dan pride kdo k njim po nujno medicinsko pomoč, čeprav bi zaradi svoje težave lahko obiskal osebnega zdravnika.

Zaračunavanje jim že leta sicer omogočajo pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja. A v 15 letih so izdali morda 15 položnic. Če bi se strogo držali pravil, pa je Mally prepričan, da bi jih lahko v teh dneh izdali že kakšnih sto ali dvesto.

Za običajni pregled pri zdravniku bo treba odšteti 20 evrov. Če bo človek želel, da mu pregledajo še kri in urin, bo moral dodatno plačati. Zgolj za posvet pri zdravniku brez pregleda bo treba plačati deset evrov. Za dvig recepta, ki ni nujen, 15 evrov. "Ne želimo se izogniti bolnikom. Sivina naj le pride k nam - torej vsi, ki niso prepričani, ali je z njimi vse v redu in jih skrbi za svoje zdravje, če torej mislijo, da je njihovo zdravstveno stanje resno," je še povedal Mally.

"Veliko je takih drobnih stvari, ki nam jemljejo čas in energijo," je pojasnil, zakaj nenujni bolniki na urgenco ne sodijo. S tem namreč ne le povzročajo gnečo, ampak tudi dodatno obremenjujejo osebje, ki ima že tako polne roke dela. "Potem imamo iztrošeno osebje, veliko slabe volje v čakalnicah, bog ne daj, a lahko se zgodi, da zaradi vseh nenujnih kdo nujni ne pride pravočasno do primarne oskrbe," je opozoril.

Slovenija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...