Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Škof Andrej Glavan (foto: p. Ivan Rampre)
Škof Andrej Glavan

Škof Glavan: Do domovine imamo vsi odgovornost

Cerkev na Slovenskem | 22.12.2018, 13:49 Petra Stopar

Mašo za domovino pred državnim praznikom, dnevom samostojnosti in enotnosti, je v novomeški stolnici danes daroval škof ordinarij Andrej Glavan. V homiliji se je navezal na Cankarjevo leto in izpostavil pisateljeve besede »narod, domovina, Bog«.

Po škofovih besedah moramo svojo domovino ljubiti, zanjo moliti ter delati. Prav Slovenci pa velikokrat ne znamo ceniti tega, kar imamo. Sam se je tega še posebej zavedel, ko je bil v zadnjih dneh na obisku v misijonih na Madagaskarju. Do te prekrasne domovine imamo po škofovem mnenju »vsi odgovornost, zlasti politiki in vsi, ki jim zaupamo vodenje in skrb za skupno dobro«. Nadaljeval je, da je lahko politika najvišja oblika ljubezni in skrbi za skupno dobro, če jo pojmujemo kot služenje drugim. Lahko pa se jo izrablja za sebične namene, za zlorabo oblasti in celo za korupcijo in enostransko bogatenje.

V nadaljevanju objavljamo celotno škofovo pridigo:

Spoštovani, vesel sem vsakega od vas.

Dovolite, da najprej vsem čestitam ob državnem prazniku in že vnaprej voščim tudi vesele božične praznike in blagoslovljeno novo leto.

Hkrati vsem županom čestitam ob ponovni ali prvi izvolitvi. Ponovna izvolitev je navadno potrditev dobrega, kvalitetnega in nesebičnega dosedanjega dela.

Letos smo obhajali tako imenovano Cankarjevo leto. Ivan Cankar je zapisal: Narod, domovina, Bog. Cankar je bil dolga leta bogoiskatelj. Ob koncu življenja je Cankar Boga tudi našel. Njegov brat duhovnik Karl, ki je deloval v Sarajevu, je zapisal, da mu je sam povedal, da je pri nekem jezuitskem patru opravil med tem obiskom tudi spoved. To spreobrnjenje in višek vere potrjuje zlasti njegova jasna in pretresljiva izpoved v zadnji črtici njegove zadnje knjige Podobe iz sanj.

Narod, domovina, Bog. Prvi dve gesli dokazujeta, da je bil Cankar velik rodoljub. Domovina mu je pomenila nekaj lepega, življenjski prostor varnosti, gotovost. Domovina je tista, ki se ne zapušča kar tako, brez velike sile in potrebe. Boleče je slovo od nje in mnogi jo nosijo v srcu vse življenje. Domovino, svojo državo moramo ljubiti in zanjo moliti in delati. Prav Slovenci velikokrat ne znamo ceniti tega, kar imamo, svoj narod pod Triglavom.

Pred kratkim sem bil s skupino duhovnikov in laikov na Madagaskarju. Tja smo šli ob 50-letnici organiziranega slovenskega misijona na tem otoku, kjer je ena najrevnejših držav na svetu. Ničkolikokrat sem izrekel besede: Mi ne vemo, kaj imamo. Lepo pokrajino, domove, standard, ugodno podnebje, čisto vodo, ki vsak hip lahko priteče. Na Madagaskarju v večini naselij ni vode, vse de dogaja ob nečistih rekah.

Do te prekrasne domovine imamo vsi odgovornost, zlasti politiki in vsi, ki jim zaupamo vodenje in skrb za skupno dobro. Politika je lahko najvišja oblika ljubezni in skrbi za skupno dobro, če jo pojmujemo kot služenje drugim. Lahko pa se jo izrablja za sebične namene, za zlorabo oblasti in celo za korupcijo in enostransko bogatenje.

Papež vsako leto napiše poslanico za 1. januar, dan miru. V letošnji poslanici pravi: »Dobra politika je v službi miru. Jezus je učencem, ki jih je razposlal oznanjat evangelij, rekel: ´V katerokoli hišo pridete, recite najprej, Mir tej hiši.´ Hiša, o kateri govori Jezus, je vsaka družina, vsaka skupnost, država in vsaka dežela v svoji edinstvenosti in zgodovini. V poslanici omenja papež tako imenovane blagre politikov, ki jih je predlagal vietnamski kardinal in svetniški kandidat Francois – Nguyen Van Thuan, ki je kot zvest pričevalec za evangelij umrl leta 2002. V zaporu je preživel 13 let. Ti blagri so:

– Blagor politiku, ki ima močno zavest in globoko spoznanje svojega poslanstva.

– Blagor politiku, čigar osebnost izraža verodostojnost.

– Blagor politiku, ki dela za javni blagor in ne za lastno korist.

– Blagor politiku, ki je zvest.

– Blagor politiku, ki dela za edinost.

– Blagor politiku, ki si prizadeva za uresničitev korenitih sprememb.

– Blagor politiku, ki zna poslušati.

– Blagor politiku, ki ne pozna strahu.

Vse to velja ne le za politike, ampak za vse kristjane in državljane.

Spoštovani!

Dobili smo Luč miru iz Betlehema z letošnjim geslom: Delimo plamen – zanetimo mir. Naj nam bo ta luč spodbuda, da bomo delili plamen medsebojnega spoštovanja, prijaznosti, pozornosti do osamljenih, ubogih, zlasti v božičnih dneh, ki so pred nami. Samo to, nobeno drugo slavje nam lahko polepša praznike.

Amen.

Cerkev na Slovenskem
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče) Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče)

Znan je datum posvečenja novega soboškega škofa

Iz tiskovnega urada Katoliške Cerkve so sporočili, da bo škofovsko posvečenje novega soboškega škofa dr. Janeza Kozinca v nedeljo, 14. septembra ob 16. uri, v župnijski cerkvi Povišanja sv. Križa ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...