Nahtigal o zmagovalcih in poražencih lokalnih volitev
| 04.12.2018, 12:08
Leve stranke so po lokalnih volitvah pričakovano prevzele pobudo v večjih krajih in mestnih občinah. Tako je SD slavil v Kranju, na Ptuju in v Slovenskih Konjicah, Maribor je pripadel SMC-ju z novincem Sašo Arsenovičem. Po drugi strani je SDS po absolutnih županskih sedežih tudi v drugem krogu na prvem mestu, saj je dobila 18 županov. Na drugi strani je NSi v pridobila dve občini – Žužemberk in Kamnik, ugotavlja sodelavec portala Domovina Martin Nahtigal.
Martin Nahtigal je spomnil, da je drugi krog minil v znamenju dvobojev med zanimivimi karakterji in strankarskimi stroji, ki se lahko skoncentrirajo zgolj na določene bitke. Ena najbolj očitnih se je po njegovih besedah odvil v Kamniku, kjer sta se udarila predsednika dveh parlamentarnih strank oziroma njuna, kot jih Nahtigal poimenuje »gladiatorja«. Matej Tonin, NSi, ki je v boj poslal Mateja Slaparja in premier Marjan Šarec, predsednik LMŠ, ki je za svojega naslednika želel postaviti Igorja Žavbija. »Pri obeh kandidatih je bilo očitno, da za njima stojijo stranke in celotne ekipe, ki so volivce prepričevale z raznimi podporami, promocijskimi nastopi strankarskih veljakov ipd. Na koncu je krajši konec potegnil Marjan Šarec, kar definitivno postavlja zanimiva vprašanja o njegovi pretekli županski karieri in tako imenovanih uspehih.«
Komentator ocenjuje, da je Tonin s tem rezultatom zavaroval svoj domači vrtiček in hkrati dosegel še eno PR-ovsko zmago, ki bo omilila drugače skromno podobo NSi na teh lokalnih volitvah. Nadaljeval je, da sta Koper in Maribor znova dokazala slovensko mantro, da so pomembni novi obrazi s polic levo-sredinskih PR agencij in ne vsebinski programi. Popovič in Kangler sta oba kazala na svoje dozdajšnje delo in malo manj na svoje obiske sodišč. Premagala sta ju, tako Nahtigal, politična novinca, ki sta s spretnim nastopanjem in ponavljanjem gesel o svežini, novih idejah in posluhu za ljudi predstavljala dovolj dobro obljubo nadzora določenim omrežjem. »Ampak je pa trebna priznati, da je Kangler vstal kot redko kateri politični feniks v Sloveniji in vsaj na lokalni ravni znova postal pomemben igralec. Popovič pa kljub temu da je izgubil županski stolček, očitno z močno svetniško listo ostaja dejavnik v Kopru. Večja urbana središča, z izjemo Ljubljane, so se očitno naveličala šerifov, ki delajo bolj malo in govorijo neprimerno več. Oziroma so se jih naveličala določena omrežja in so si bila primorana poiskati ustrezno zamenjavo. Najbolj očitno je bilo to prav v Mariboru, ko je dozadjšnji “vstajniški” župan na koncu dneva lahko le vstal in šel. Izvoljeni Arsenovič pa za svoj zgled navaja Jankovića. Za dobro Maribora upajmo, da ga ne bo posnemal v vseh njegovih dejanjih.«
Nahtigal ob sklepu komentarja meni, da drugi krog ni postregel z večjimi presenečenji in potrjuje določene predpostavke o slovenskih volivcih, moči in dosegu strankarskih medijskih ekip ter pomembnosti novega asfalta vsaj vsake štiri leta.