Papež: Dobra politika je v službi miru
Svet | 01.01.2019, 00:10 Marjana Debevec
Papež Frančišek je letošnjo poslanico za svetovni dan miru posvetil pomenu dobre politike. V slovenskem prevodu je o njeni vsebini spregovoril urednik zbirke Cerkveni dokumenti dr. Rafko Valenčič.
Papeževa poslanica za mir in tudi sicer družbeni nauk Cerkve nam govorita, da je vsak državljan odgovoren za skupno dobro, zlasti pa politik. »To najprej pomeni spoštovanje človeka, njegovega dostojanstva in pravic, prav tako dialoga med ljudmi, generacijami in kulturami. Prav to poslanica močno naglaša«, je dejal dr. Valenčič.
Miru, soglasja, sodelovanja med ljudmi pa ni brez medsebojnega zaupanja, ki temelji na dani besedi ali obljubi, poudarja papež v poslanici. »Tako je politika ena izmed najvišjih oblik ljubezni med ljudmi. Politika in ljubezen, pravijo nekateri, se ne morejo postavit skupaj. Tudi ne pravičnost in ljubezen. Vsaka ima svojo kategorizacijo in za druge se ne zanima. Poslanica pa ravno nasprotno pravi, da gradimo skupni dom«, je povedal Valenčič.
Papež Janez XXIII. je v okrožnici Mir na zemlji zapisal: ’Spoštovanje človekovega dostojanstva in pravic, rodi tudi v človeku podobno spoštovanje; kar je sam doživel, to daje naprej’. »Kakor je torej človek nosilec dostojanstva, pravic in dolžnosti; kakor je evangelij namenjen vsem ljudem, tako so tudi vsi poklicani prispevati svoj delež v politiki. To daje zagotovilo otrokom, mladim, pri iskanju njihove življenjske poti, premagovanju sebičnosti in tudi premagovanju strahu«, je še dejal Rafko Valenčič.
Na predstavitvi papeževe poslanice za mir pa je spregovoril tudi evropski poslanec Lojze Peterle. Njegovemu daljšemu razmišljanju boste lahko prisluhnili ob 18. uri.
Papež pa se v poslanici z naslovom: Dobra politika je v službi miru, dotika tudi vprašanja korupcije, prilastitve skupnega dobrega, zlorabe ljudi za svoje interese, nezakonitega bogatenja, rasizma in drugih grehov, povezanih s politiko.
Politiki naj bi si po papeževih besedah prizadevali za skupno dobro. Vodile pa naj bi jih pravičnost, enakost, spoštovanje, iskrenost, poštenost in zvestoba. Kot je zapisal pokojni vietnamski kardinal Van Thuan, je dober politik tisti, ki je dosleden, verodostojen, sposoben poslušati, pogumen ter si prizadeva za edinost in korenite spremembe.
V politiki pa najdemo tudi veliko šibkih točk, ki jih papež imenuje grehi. Med njimi omenja korupcijo, nespoštovanje pravil, uveljavljanje oblasti s silo, rasizem in druge.
Po besedah predsednika Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju, kardinala Petra Turksona, je treba znati v politiki nenehno razločevati, »da bi našli tisto, kar prispeva k skupnemu dobremu in se odpovedali tistemu, kar preprečuje solidarnost. To je poslanstvo politike: vsakodnevna pot srečanja, dialoga in vzajemne sprave«.
Papež v svoji poslanici tudi znova obsoja nasilje nad najbolj ranljivimi v naši družbi in hlepenje po oblasti za vsako ceno. Politiko je treba vzeti resno tako na lokalni in regionalni kot tudi na nacionalni in svetovni ravni.
Samo če politik spoštuje življenje, svobodo in človekovo dostojanstvo, lahko politika postane najvišja oblika ljubezni, je poudaril že papež Pavel VI.
Po Frančiškovih besedah so zato danes potrebni ustvarjalci miru in pristni Božji poslanci, ki bodo vodili našo družbo.