Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Peter Ribič in Sabina Šegula že nekaj let krasita tudi vatikansko baziliko (foto: )
Peter Ribič in Sabina Šegula že nekaj let krasita tudi vatikansko baziliko

V Vatikanu vse pripravljeno za slovesnosti, tudi ’slovenska’ dekoracija

Cerkev po svetu | 24.12.2018, 07:00 Marta Jerebič

Pred nami je prvi sveti večer. Jaslice so postavljene, okrašeno je božično drevo. Navadno kristjani na vse tri svete večere - druga dva bosta na god sv. Silvestra in na predvečer Treh kraljev - s kadilom pokadimo in z blagoslovljeno pokropimo svoj dom in vse druge prostore, ki so naša last. S tem dejanjem izpovemo, da je Bog Stvarnik in vzdrževalec vsega ter kličemo božjega varstva v naše vsakdanje življenje. Vrh praznovanja je polnočnica, pri kateri se Bogu zahvalimo za sveto noč, v kateri se je rodil naš Odrešenik Jezus Kristus. Pri maši zapojemo božične pesmi, med njimi je Sveta noč letos stara 200 let.

Papež Frančišek bo praznovanje božične skrivnosti, kot običajno, začel s slovesno sveto mašo Gospodovega rojstva v vatikanski baziliki, ki se bo začela ob 21. uri in 30 minut. O jaslicah, ki so na trgu svetega Petra letos iz 700 ton peska iz Dolomitov, in božičnem drevesu, ki prihaja iz Pordenóna v Furlaniji Julijski Krajini, je spregovoril že ob sprejemu delegacij iz teh krajev: »Jaslice in božično drevo lahko v družine in druga okolja prineseta odsev Božje luči in nežnosti. Ko zremo Otroka Boga, ki oddaja svetlobo v ponižnosti jaslic, lahko postanemo tudi mi pričevalci ponižnosti, nežnosti in dobrote,« je dejal Frančišek.

Drevo nas po papeževih besedah spominja, da je Jezus luč sveta, ki preganja temo. Letos temo na trgu sv. Petra preganja podjetje Osram, ki je na božično drevo namestilo luči zadnje generacije, ki porabijo malo električne energije.

Znova 'slovenska' dekoracija

Ob okraskih dodajmo, da sta balkon vatikanske bazilike, s katerega bo papež jutri opoldne prebral božično poslanico in podelil blagoslov urbi et orbi, in tudi samo vatikansko baziliko, znova krasila Slovenca Sabina Šegula in Peter Ribič z Biotehniškega centra Naklo.

»To je nek jagodni izbor za cvetličarje, ker je to balkon, odkoder papež tradicionalno dvakrat na leto podeli poslanico, za veliko noč in božič. Ta dekoracija, ki jo izdelamo, je na sliki videti majhna, v resnici pa je kar velika. To je poslanica, ki si jo vsako leto ogleda milijarda in še več gledalcev, vernikov in iz tega vidika menimo, da je nekaj posebnega sodelovati pri izdelavi te dekoracije,« je za naš radio povedal Ribič.

Baziliko sta prvič krasila leta 2011 za veliko noč, od leta 2013 tudi za božič. Skupaj torej že 14-krat.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...