Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež Frančišek ob prazniku Brezmadežne: Odprti moramo biti za Boga

Svet | 08.12.2018, 15:14 Andrej Šinko

Na današnji praznik Brezmadežne se je na Trgu sv. Petra v Vatikanu zbralo veliko romarjev. Papež Frančišek je v opoldanskem nagovoru primerjal dva različna odgovora, ki ju je človek v zgodovini dal na Božji klic. Na začetku Svetega pisma je opisano Božje iskanje Adama po grehu v raju. Na vprašanje »Kje si!« Adam odgovarja: »Skril sem se!« V drugem primeru pa se obrne na Marijo, ki je brez greha, in ta mu odgovori: »Tukaj sem, dekla Gospodova sem.« Sveti oče je pojasnil, da nas slednji odgovor odpira za Boga, medtem ko nas greh zapira oziroma izolira in tako ostanemo sami.

Ob začetku opoldanskega nagovora je papež Frančišek vsem zaželel lep praznik in se nato neposredno podal v razlago vsebine svetopisemskega odlomka o sporočilu, ki ga je Marija prejela ob angelovem oznanjenju. Posebej se je pomudil ob Marijini odprtosti za Božji nagovor in približal, kako je Marijin »Tukaj sem!« ključni izraz njenega celotnega življenja.

Označuje namreč prehod od horizontalnega življenja, ki se ukvarja s seboj in s sovjimi potrebami, do vertikale, ki se dviga k Bogu. »Tukaj sem!« izraža razpoložljivost za Boga, ki je zdravilo proti egoizmu in protistrup za nezadovoljno življenje, v katerem nam vedno česa primanjkuje. »Tukaj sem!« je tudi zdravilo proti staranju, ki izvira iz greha in je terapija, s katero ostajamo v notranjosti vedno mladi. »Tukaj sem!« je izraz prepričanja, da je Bog pomembnejši od mene. Izraža našo odločitev, da smo razpoložljivi za Božja presenečenja.

S svojim »Tukaj sem!« zato na največji možni način slavimo Boga, je zatrdil papež Frančišek in v nadaljevanju povabil: »Zakaj ne bi svoje dneve torej začenjali z vzklikom: »Tukaj sem, Gospod!« Lepo bi bilo vsak jutro reči: »Tukaj sem, Gospod, danes se naj v meni izpolni tvoja volja«. To bomo izrekli v molitvi angelovega čaščenja. Lahko pa to ponavljamo skupaj že zdaj: »Tukaj sem, Gospod, danes se naj v meni zgodi tvoja volja!«

Ob pogledu na Marijo je papež Frančišek nato opozoril, da je ona to odprtost ohranjala v vseh okoliščinah življenja, ki tudi za njo pogosto niso bile ugodne. Zanesla se je na Boga in to vedno in v vsem. In v tem je skrivnost njenega življenja. Podobno velja tudi za nas, da zmoremo vse, če se na Boga zanesemo v vsem. Ob sklepu je povabil, naj Marijo Brezmadežno prosimo za milost, da bi tudi mi živeli v drži razpoložljivosti, podobno kot je živela ona.

Sveti oče se bo popoldne napotil molit v baziliko Marije Snežne in od tam odšel Brezmadežno počastit še na Španski trg, kjer se nahaja njen znameniti kip.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...