Dan Rudolfa Maistra v znamenju njegovega prevzema oblasti v Mariboru
| 23.11.2018, 15:07
Letošnji dan Rudolfa Maistra ima poseben poudarek, saj mineva sto let od pomembnih dogodkov za našo domovino: dobili smo prvo slovensko vlado, začutili državotvornost v sklopu SHS, dočakali konec prve svetovne vojne in prevzem oblasti v Mariboru, ki mu je grozilo, da bo postal del Nemške Avstrije. Ob prazniku je bila že sinoči državna proslava v dvorani SNG Maribor, številni dogodki se vrstijo tudi danes.
General Rudolf Maister je še pred razpadom monarhije in koncem prve svetovne vojne prišel v Maribor in v začetku novembra 1918 mesto zavzel. V noči na 23. novembra 1918 je po razorožitvi nemških brambovcev prevzel oblast v Mariboru. Tako je skupaj z Narodnim svetom postal gospodar mesta in okolice, razmejitvena črta z Nemško Avstrijo pa se je oblikovala na črti Radgona, Šentilj in Kozjak. V spomin na ta dogodek, pomemben za utrditev naše severne meje, je 23. november državni praznik, ki ga praznujemo od 2005.
V zmanenju stoletnice Maistrove akcije so sinoči v Mariboru oblikovali državno proslavo, na kateri je bil slavnostni govornik predsednik Državnega zbora Dejan Židan, prepričan, da tudi naš čas potrebuje ljudi njegovega kova - odločne, samozavestne, pogumne, nesebične in poštene, domoljube z umetniško dušo. Kulturni del programa je poudaril prav to: Maistrovo odločnost, domoljubje in poetično srce. Zaradi Maistrove vsestranskosti lahko rečemo, da je njegov dan domovinski praznik, praznik vojske in praznik umetniške besede. Zaznamujejo ga prireditve, ki se vrstijo od Maribora in Ptuja, do Škofje Loke in Raven na Koroškem. V Ljubljani je bilo dopoldne praznično v državnem zboru, ki gosti potujočo razstavo General in pesnik Rudolf Maister ter v predsedniški palači, kjer imajo dan odprtih vrat. Predsednik države Borut Pahor je ob tej priložnosti spomnil goste in obiskovalce, da … »mineva sto let, odkar je general Rudolf Maister s svojim vojaškim pogumom in narodno zaveznim srcem ohranil Maribor in spodnjo Štajarsko za slovensko.« Predsednik Pahor verjame, da smo ohranili njegovo dediščino, pa tudi odločnost in vztrajnost, zato je dodal: »Ob prazniku izražam najbolj trdno prepričanje, da smo se Slovenci sposobni kot nacija in Slovenija kot država, aktivno vključiti v najbolj napredna politična, tehnološka znanstvena in kulturna snovanja in stremljenja sodobnega sveta.« Zvečer bo med drugim slovesno v Maistrovem rojstnem mestu, Kmaniku. Na prireditvi bo zbrane nagovoril predsednik Zveze društev general Maister Milan Lovrenčič.
V Mozaiku ob 18.30 lahko prisluhnete prof. dr. Andreju Rahténu, ki je za Radio Ognjišče spregovoril o Maistrovem zavzetju Maribora na začetku novembra 1918 in prevezem oblasti dobre tri tedne pozneje, o okoliščinah, ki so do tega pripeljale in o pomenu njegovih dejanj za slovensko samobitnost. Kot je dejal, smo imeli v novembru pred sto leti v Mariboru dvovladje, a je šel po zalsugi Rudolfa Majstra razvoj dogodkov nam na roko.