Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik

Zakaj razlika v hitrosti štetja glasov v podobno velikih občinah?

Slovenija | 21.11.2018, 18:32

Celje in Koper sta občini, kjer so v nedeljo najdlje šteli glasove, oddane v prvem krogu tokratnih lokalnih volitev. Marsikoga je čakanje zmotilo, saj so bili v občinah s primerljivim številom volivcev rezultati znani precej prej. Da sta štetje glasov in vnos podatkov v domeni občinskih volilnih komisij, so sporočili z ministrstva za javno upravo, ki zagotavlja informacijsko podporo. Zagotovili so tudi, da je aplikacija vseskozi delovala nemoteno. Na Državni volilni komisiji nimajo podatkov o morebitnih zapletih.

Da so glasove še posebej počasi šteli v občinah, kjer so dolga leta na čelu župani s šerifovskim slovesom, je ugotavljal politični komentator Tino Mamić. Članek je objavil portal Domovina. Njegov urednik Rok Čakš podatkom, ki jih je zbral Mamić, zaupa. "Če kako, je na rezultat je definitivno mogoče vplivati prav v točki, ki jo je poudaril Mamić. Opravil je analizo in jo objavil na portalu Domovina. Zame je verodostojen novinar, ki ve, kaj govori, verjamem mu na besedo." Čakš sam ni šel v podrobnosti, a je v nedeljo zaznal razliko v hitrosti štetja glasov in vnašanja rezultatov. "Ali je to sporno ali ne, ne morem reči, a vsekakor je prav, da razčistimo vse pomisleke v zvezi s tem."

Urednik in novinar Spletnega časopisa Peter Jančič je omenil objektivne okoliščine. "Upoštevati je treba, da so te volitve specifične, saj gre za velikansko število kandidatov v občinah za občinski svet in za četrtne skupnosti. To se hkrati izvaja. To so ljudje videli, ko so volili. Dali so lahko tudi preferenčni glas. To je težko delo zvečer za občinske volilne komisije." A tudi Jančič opozarja, da je vse skupaj le nekoliko nenavadno. "Na državnozborskih volitvah nam Državna volilna komisija uspe do pol devetih zvečer pokazati dokončni rezultat. Ko gre za izvedbo po občinah, kjer postopke vodijo lokalne oblasti in občinske volilne komisije, pa je drugače. Do polnoči na primer v Kopru in še nekaterih ostalih občinah niso uspeli prešteti niti polovice."

Vse kaže, da so v večini občin volivci zadovoljni z dozdajšnjimi župani, saj so še en mandat zaupali kar 134, še 32 jih ima možnost za vnovično izvolitev v drugem krogu. Ali je razlog za to njihovo uspešno delo ali gre za posledico takšnih in drugačnih prijemov v sami kampanji? "Nikoli ne vemo, od česa točno je odvisen rezultat volitev. Dejavnikov je veliko. Jaz veliko pripisujem kontekstu, saj nobene volitve ne potekajo v vakuumu. Vsak rezultat je treba pogledati skozi to, kaj se je dogajalo in kdo so vsi akterji. Pomembni so dosežki, a po drugi strani šteje tudi kampanja," je ocenil Alem Maksuti z Inštituta za politični menedžment.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...